Biroul lui Andrii Iermak, șeful de cabinet al președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, a fost percheziţionat de autoritățile anticorupție din Ucraina, au declarat oficiali vineri, informează Reuters.
„Demersurile de cercetare sunt autorizate și sunt desfășurate ca parte a anchetei. Urmează detalii“, a declarat biroul procurorului special anticorupție din Ucraina pe aplicația de mesagerie Telegram.
EFE relatează că perchezițiile au fost efectuate de Oficiul Național Anticorupție (NABU) și de Procuratura Anticorupție din Ucraina (SAP).
Iermak, considerat cel mai puternic om din țară după președintele Zelenski
Conform publicației Ukrainska Pravda, citată de EFE, persoana vizată de aceste percheziții este Iermak însuși, considerat cel mai puternic om din țară după președintele Zelenski.
Citeşte şi: Ilie Bolojan, despre situația deficitului bugetar: Încasările nete din TVA au crescut cu 9,2% față de 2024

