27.3 C
Craiova
joi, 10 iulie, 2025
Știri de ultima orăMagazinVacanţă ca în filme

Vacanţă ca în filme

 În ultima perioadă, tot mai mulţi europeni îşi aleg următoarea destinaţie de călătorie inspirându-se dintr-un film sau citind o carte.

Potrivit unui studiu realizat printre principalii operatori de turism la nivel internaţional, s-a observat că patru turişti din zece aleg să plece în vacanţă după ce au văzut un film sau un serial cu locaţia cu pricina sau din dorinţa de a ajunge în locurile şi în atmosfera descrise în cărţi. În topul destinaţiilor preferate de turişti se află, cum era de aşteptat, Roma sau romantica Veneţie, precum şi superbele peisaje din Toscana, Sicilia ori Campania. În opinia specialiştilor în turism, această popularitate se datorează faptului că toate regiunile menţionate au servit drept locaţii pentru importante producţii cinematografice internaţionale („Mission Impossibile“, „Războiul Stelelor“ – în Caserta), romane de succes („Talentatul Mr. Ripley“ – pe Coasta Amalfitană sau „Pompei“ al lui Robert Harris), seriale populare („La Squadra“, „Un Posto al Sole“, „Capri“) şi, nu în cele din urmă, jocuri de masă ( „Pompei“ – produs în Germania). Această tendinţă a fost confirmată şi de Comisia de monitorizare a presei străine, „Nathan il Saggio“, care a realizat un studiu pe un eşantion de peste 100 de publicaţii internaţionale şi a luat „la puricat“ peste 206 de articole publicate din 2005 până în 2007, pentru a identifica gradul de publicitate şi de apreciere a regiunii italiene Campania în lume.
În 2006, 41.622.000 de turişti străini au vizitat Italia datorită numărului crescut de filme, cărţi şi seriale care fac din           Peninsula Italică un impresionant platou de filmări în aer liber. În aceste condiţii, nu e deloc de mirare că turismul a cunoscut o creştere de 12 la sută faţă de 2005.

Italia – destinaţia de vis

Fenomenul nu a trecut neobservat în presa străină, după cum reiese din cuprinsul revistelor americane şi britanice care dedică un spaţiu larg acestei teme. De exemplu, prestigiosul The New York Times a dat publicităţii un articol cu titlul: „Citeşte cartea şi apoi vezi unde se petrece acţiunea“, în care se menţionează că un număr tot mai mare de operatori oferă itinerare turistice inspirate din best-seller-uri. „Cei cărora le-a plăcut «Talentatul Mr. Ripley» vor adora cu siguranţă  Il Giardino, o vilă care se află pe Coasta Amalfitană“. Tabloidul britanic The Guardian nu se lasă mai prejos: „După ce veţi citi cartea sau veţi viziona filmul lui Anthony Minghella, veţi simţi că aţi fost teleportaţi în trecut, într-o epocă în care această zonă era destul de necunoscută turismului în masă“. Însă, nu doar presa anglo-americană îşi concentrează atenţia asupra regiunii Campania. Frankfurter Allgemeine Zeitung, în luna februarie a acestui an, titra: „Ruinele sunt mereu la modă în cinematografie“. După gladiatorul lui Scott, interesul publicului pentru epoca romană a crescut şi de aici a apărut proiectul de a realiza un „colossal“ despre distrugerea Pompeiului plecând de la best-seller-ul lui Robert Harris, „Pompei“.

Filmele – sursă de inspiraţie pentru nehotărâţi

Din Australia, The Sydney Morning Herald titrează: „Deseori, filmele inspiră itinerare turistice. Este suficient să vedeţi o localitate pe ecran, unde totul pare atât de fermecător şi de interesant, încât nu veţi rezista să nu doriţi să ajungeţi acolo. Cum să daţi uitare peliculelor clasice atât de cunoscute, care şi acum îi inspiră pe turişti să ajungă în Italia? Printre acestea, „It Started in Naples“, cu Sofia Loren şi Clark Gable, care i-a sedus pe spectatori, inspirând călătoriile la Napoli. Pompeiul şi arheoturismul (Paestum, Ercolano) rămân în clasamentul articolelor din presa străină. În recenziile cotidienelor internaţionale, cele mai bune comentarii sunt adresate operelor literare care se petrec între ruinele splendidelor oraşe arheologice din Campania. Iar asta nu e tot. Celebrele localităţi turistice din Campania nu numai că sunt doar o sursă de inspiraţie pentru filme, romane şi documentare. Mai nou, ele servesc drept muză pentru creatorii de jocuri pe calculator. Un exemplu elocvent este jocul Pompei, produs în Germania, care are drept obiectiv scăparea de erupţia vulcanului, salvând cât mai mulţi oameni posibil.
 

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS