O creatoare de conţinut din Austria a fost găsită moartă, într-o valiză, într-o pădure din Slovenia. Tânăra a fost ucisă de fostul ei iubit, care a mărturisit că a strangulat-o.
Stefania Pieper, o femeie austriacă de 31 de ani, make-up artist și influencer cu mulți urmăritori pe reţelele sociale, a dispărut duminică, 23 noiembrie, după ce se întorsese la apartamentul ei din Graz, după o petrecere.
La ora 7 dimineața, Pieper îi trimisese un mesaj pe WhatsApp unei prietene, spunându-i că se întorsese acasă fără incidente, dar că zărise o siluetă înfricoşătoare în casa scărilor. Apoi, în după-amiaza aceleiaşi zile, nu s-a prezentat la o ședință foto programată de mult timp. Absenţa sa de la acest eveniment stârnise îngrijorări în rândul familiei și colegilor, care ulterior nu au putut să o contacteze, nici nici măcar telefonic.
Fostul iubit, valiza și mașina incendiată
În apartamentul femeii, poliția i-a găsit pe Marlow, câinele ei golden retriever, și pe fostul ei iubit, Patrik M. (sau Marko M., conform altor surse), un paznic de 31 de ani, de origine slovenă, cu care Stefania Pieper avusese o relație tumultoasă care se încheiase definitiv. Ofițerii au găsit, de asemenea, urme de sânge pe tocul unei uși, dar nicio altă dovadă care să justifice o arestare imediată.
Ulterior, însă, martorii au povestit că au auzit o ceartă violentă în jurul orei 8 dimineața, apoi l-au văzut pe bărbat plecând, cărând un obiect mare. O analiză a imaginilor de pe camerele de supraveghere a dezvăluit ulterior că bărbatul trecuse granița din apropiere în Slovenia cu mașina în aceeași zi, apoi s-a întors în Austria.
Poliția slovenă l-a arestat pe bărbat după ce a reintrat în Slovenia și a încercat să dea foc mașinii pe care o parcase lângă Cazinoul Mond din Sentilj, în apropiere de granița austriacă. Bărbatul a fost extrădat în Austria vinerea trecută.
Cadavrul, găsit într-o valiză în pădure
Între timp, poliția slovenă, cu ajutorul dronelor, câinilor de supraveghere și echipelor speciale, a lansat o amplă operațiune de căutare a femeii dispărute. Mai multe percheziții au fost efectuate la proprietăți din apropierea orașului Maribor, aparținând familiei suspectului.
Între timp, polițiștii austrieci, pentru a preveni posibila manipulare a probelor, i-au plasat pe fratele și tatăl vitreg al bărbatului în arest preventiv în închisoarea Graz-Jakom.
Sâmbătă, în urma indicațiilor bărbatului, care a recunoscut treptat „că are legătură cu dispariția femeii”, înainte de a mărturisi apoi crima, trupul tinerei a fost găsit în sfârșit ascuns într-o valiză. Potrivit poliției austriece, bărbatul a transportat trupul neînsufleţit al femeii pe bancheta din spate a Golf-ului său, pe care ulterior a încercat să-l incendieze pentru a șterge dovezile, și apoi a îngropat valiza într-o pădure din apropierea orașului Majšperk, în nord-estul Sloveniei.
Citește și: Mașinile Porsche din Rusia s-au blocat fără nicio explicație la sfârșitul săptămânii trecute

