18.4 C
Craiova
luni, 22 septembrie, 2025
Știri de ultima orăLocalSUA şi România, conferinţă comună privind eforturile de a ţine tuberculoza sub control

SUA şi România, conferinţă comună privind eforturile de a ţine tuberculoza sub control

Peste 100 de profesionişti din domeniul medical vor participa, în perioada 19-21 martie, la „Conferinţa privind coordonarea eforturilor de a ţine sub control tuberculoza”. În cadrul evenimentului, care va avea loc la Hotelul Intercontinental din Bucureşti, se va discuta despre eforturile de prevenire a bolii şi educare a cetăţenilor din România, despre cele mai noi variante de monitorizare şi tratament, dar şi despre actualele lipsuri ale programului anti-TBC şi continuarea tratamentului de către pacienţi.

Despre acest subiect vor vorbi dr. Raed Arafat – secretar de stat în cadrul Ministerului Sănătăţii, generalul de brigadă Mihai-Marius Mureşan – şeful Direcţiei Medicale din Ministerul Apărării Naţionale (MApN), colonelul John Mitchell – medic şef al Comandamentului European al Forţelor Armate (EUCOM) ale SUA, şi Duane C. Butcher – însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA la Bucureşti. Invitat de onoare va fi dr. Jennifer Furin, profesor de medicină la Universitatea „Case Western Reserve”.

România are cea mai mare incidenţă a tuberculozei din Uniunea Europeană, iar numărul românilor cu forme de TBC rezistente la tratament se află, de asemenea, în creştere. „Sprijinul pe care îl oferim partenerilor noştri din ministerele Sănătăţii şi Apărării din România în lupta împotriva TBC este o prioritate a ambasadei şi a colegilor noştri de la EUCOM. În 2012, guvernul SUA a contribuit cu peste 1,3 milioane de dolari pentru a consolida serviciile medicale din România”, a afirmat însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA la Bucureşti, Duane Butcher, conform comunicatului de presă care anunţă evenimentul.

„Pentru asigurarea securităţii nu trebuie să construim ziduri, ci să folosim toate resursele noastre, fie ele diplomatice, de dezvoltare, economice, de comunicare şi militare, aşa-numita «abordare multi-instituţională». Această conferinţă este un exemplu de abordare multi-instituţională, care implică întreaga societate, întrucât am adus împreună specialişti în domeniu din ambele ţări, pentru a găsi modalităţi de a reduce efectele TBC-ului în România”, a spus şi colonelul John Mitchell, potrivit aceleiaşi surse.

Centrul de Monitorizare Medicală al Forţelor Armate ale SUA (AFHSC) este cel care furnizează la timp informaţii medicale relevante, în baza cărora se pot lua măsuri pentru a promova, menţine şi îmbunătăţi starea de sănătate a personalului militar al SUA şi al aliaţilor săi. Ca parte a misiunii sale, centrul finanţează organizarea de conferinţe mondiale pe teme medicale în cooperare cu comandamentele de luptă întrunite, în vederea îmbunătăţirii capacităţii naţiunilor partenere de a elabora planuri, de a identifica şi de a acţiona în situaţii de urgenţă, dar şi pentru promovarea cooperării regionale.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS