27.9 C
Craiova
vineri, 1 august, 2025
Știri de ultima orăActualitateȘi-au părăsit copilul în aeroport pentru că avea pașaportul expirat! Părinții au plecat în vacanță

Și-au părăsit copilul în aeroport pentru că avea pașaportul expirat! Părinții au plecat în vacanță

Un cuplu este acuzat că și-a abandonat fiul de doar 10 ani pe Aeroportul El Prat din Barcelona, după ce băiatului i-a fost refuzată îmbarcarea din cauza unui pașaport expirat. Părinții au decis să urce totuși în avion și să plece în vacanță, lăsând copilul în urmă și chemând o rudă să vină să-l ia, scrie The Sun.

Incidentul a fost relatat de o angajată a aeroportului, Lilian, controlor de trafic aerian, care a povestit totul pe TikTok, stârnind indignare online. În clipul devenit viral, cu peste 300.000 de vizualizări, Lilian a criticat dur comportamentul celor doi adulți.

Potrivit acesteia, băiatul nu a fost lăsat să urce în avion deoarece pașaportul său spaniol era expirat și, în lipsa unei vize, nu putea călători în țara de destinație. Deși aveau și un copil mai mic cu ei, părinții au considerat că este mai important să nu piardă zborul decât să rămână cu fiul lor blocat în aeroport.

Personalul terminalului a descoperit copilul singur și a alertat imediat poliția. Băiatul le-a spus angajaților că părinții săi au plecat deja spre „țara de origine”, în vacanță.

După ce pilotul a fost informat că un minor a fost găsit în parcare, a făcut un anunț în avion întrebând dacă cineva a lăsat un copil în aeroport – dar nimeni nu a răspuns. În cele din urmă, poliția a identificat părinții, care erau deja în aeronavă, însoțiți de celălalt copil.

„Au spus pur și simplu că nu voiau să piardă biletele. Pentru ei era ceva normal. Evident, noi și poliția nu am considerat la fel. Cum e posibil să lași un copil de 10 ani în aeroport doar pentru că nu are actele în regulă? Și să pleci liniștit în vacanță?”, a spus Lilian, în clipul ei.

Nu este clar dacă părinții – a căror naționalitate nu a fost dezvăluită – au fost acuzați sau sancționați de autorități.

Citește și: Româncă din Londra, condamnată după ce a furat cosmetice de 140.000 de euro

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS