19.8 C
Craiova
miercuri, 9 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitateZiua Naţională a României, marcată la CE cu o degustare de produse tradiţionale

Ziua Naţională a României, marcată la CE cu o degustare de produse tradiţionale

O degustare de produse româneşti şi o recepţie oferită de comisarul european pentru agricultură şi dezvoltare rurală Dacian Cioloş, care va prilejui şi un concert al violonistului George Tudorache, sunt cele două evenimente prin care va fi marcată mâine Ziua Naţională a României la Comisia Europeană, a anunţat Reprezentanţa în România a Comisiei Europene (CE). „Mă bucur că le putem demonstra colegilor noştri de la Bruxelles că România are savoare. Ziua Naţională este un prilej de a ne simţi mai aproape, mai uniţi, mai români şi, în acelaşi timp, mai europeni şi, de ce nu, este un prilej şi pentru Europa să simtă un pic româneşte”, a afirmat comisarul Dacian Cioloş.

În sediul central al CE va avea loc la prânz o degustare de produse tradiţionale româneşti, precum pastramă ciobănească, jumări de casă, salam de Sibiu, brânză de burduf, caşcaval de Covurlui, piept de raţă şi costiţă ţărănească, dar şi sucuri naturale de mere şi vinuri româneşti. Totodată, la cantina Comisiei meniul va include în premieră salată de vinete şi salată boeuf, ciorbă de perişoare, sărmăluţe în foi de varză şi plăcintă cu brânză şi stafide.

Mâine seară va avea loc o recepţie oferită de comisarul european Dacian Cioloş cu ocazia Zilei Naţionale a României şi un concert susţinut de violonistul George Tudorache, prim concertmaestru al Orchestrei Filarmonice Regale din Liege şi al Filarmonicii din Londra. La o vioară Stradivarius din anul 1709, acesta va interpreta lucrări de George Enescu, Ciprian Porumbescu, dar şi J.S. Bach şi Francesco Tarrega.

Evenimentele sunt organizate sub patronajul comisarului european pentru agricultură şi dezvoltare rurală, Dacian Cioloş, în parteneriat cu Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale din România, se mai notează în comunicatul citat.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS