10.6 C
Craiova
vineri, 13 martie, 2026
Știri de ultima orăActualitateVasile Cepoi susţine că DNA nu va începe urmărirea penală în cazul său

Vasile Cepoi susţine că DNA nu va începe urmărirea penală în cazul său

Fostul ministru al Sănătăţii Vasile Cepoi susţine că Departamentul pentru Lupta Antifraudă, care a efectuat o anchetă în cazul său, „nu a găsit nereguli”, informează agerpres.ro.
„Am primit o hârtie de la DNA prin care sunt anunţat că nu se va începe urmărirea penală”, a declarat conf. dr. Vasile Cepoi, consilier de stat în cadrul Cancelariei primului-ministru.
În septembrie 2012, Agenţia Naţională de Integritate (ANI) a sesizat Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) în vederea cercetării ministrului Sănătăţii, Vasile Cepoi, pentru săvârşirea infracţiunilor de conflict de interese, infracţiuni împotriva intereselor financiare ale Comunităţii Europene, precum şi a celor asimilate infracţiunilor de corupţie, în legătură cu derularea unui proiect finanţat prin POSDRU pe vremea când acesta era director al Direcţiei de Sănătate Publică Iaşi.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS