4 C
Craiova
luni, 20 octombrie, 2025
Știri de ultima orăActualitateFotbal: UEFA a decis că Serbia pierde la masa verde meciul cu Italia

Fotbal: UEFA a decis că Serbia pierde la masa verde meciul cu Italia

Echipa de fotbal a Serbiei a scăpat de excluderea din preliminariile Euro 2012. Potrivit hotnews.ro, Comisia de Disciplină a UEFA s-a întruni astăzi la Nyon şi a hotărât să acorde victoria la masa verde selecţionatei Italiei în meciul cu Serbia din preliminariile Euro 2012, după ce meciul a fost suspendat din cauza incidentelor provocate de suporterii sârbi. UEFA a hotărât ca Serbia să joace două partide cu porţile închise, din care una cu suspendare, şi să plătească o amendă de 120.000 de euro.

Federaţia Italiană de Fotbal, responsabilă de organizarea meciului, nu a scăpat nepedepsită. Italienii au fost amendaţi cu 100.000 de euro şi o pedeapsă cu suspendare, astfel ca vor trebui să joace o partidă cu porţile închise dacă în următorii doi ani vor mai avea loc astfel de incidente. Ambele părţi au la dispoziţie trei zile pentru a face apel. Sancţiunile aplicate de Comisia de Disciplină au fost dezvăluite de către Federaţia Italiană de Fotbal, însă UEFA nu a făcut încă nici o declaraţie oficială.

Reamintim că pe 13 octombrie 2010, meciul de fotbal dintre Italia şi Serbia desfăşurat la Genova şi contând pentru preliminariile Euro 2012, a fost amânat cu 35 de minute şi ulterior întrerupt după şase minute de la start, din cauza unor incidente provocate de suporterii sârbi.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS

1 COMENTARIU