25.5 C
Craiova
luni, 7 iulie, 2025

Scurte ştiri

Thailanda şi-a ales cel mai frumos transsexual

Cu dimensiunile sale de vis, corpul suplu şi faţa delicată, Thanyarasmi Siraphatphakorn ar putea avea la picioare orice bărbat şi-ar dori. După cum informează Krone.at, ce trebuie domnii să ştie este că studenta de 21 de ani este în realitate un bărbat. La tradiţionalul concurs Miss Tiffany Universe, Thanyarasmi a fost desemnat cel mai frumos transsexual din ţara sa. Tânăra şi-a văzut astfel visul cu ochii, mai ales că a primit şi un premiu de 2.250 de euro, plus un Mercedes ultimul tip.

Şoferii prudenţi au primit cadouri de la poliţişti

Conducătorii auto din Bosnia au rămas surprinşi zilele trecute, când au fost traşi pe dreapta de agenţii de circulaţie doar pentru a primi în dar CD-uri cu muzică, pentru comportament adecvat pe şosele. După cum informează site-ul terra.net.lb, agenţii Poliţiei Rutiere din oraşul Gorazde au împărţit CD-uri cu muzică tuturor şoferilor care au respectat regulile de circulaţie de bază, precum limitările de viteză şi folosirea centurilor de siguranţă. În Bosnia sunt cele mai periculoase condiţii de trafic, pentru că starea şoselelor este extrem de proastă şi cei mai mulţi dintre conducătorii auto încalcă regulile de circulaţie. „Şoferii au fost încântaţi şi multora nu le-a venit să creadă că li se întâmplă aşa ceva“, a povestit Sanjin Kulic, şeful Serviciului Rutier al poliţiei din Gorazde. Operaţiunea, denumită „Şoferul prudent“, este finanţată printr-un program al Uniunii Europene.

Gheorghe Zamfir, în concert la Viena

Peste 500 de persoane au umplut până la refuz Catedrala Karlsk din Viena, unde naistul român Gheorghe Zamfir a susţinut un concert de zile mari, alături de orchestra sa, formată din 11 tineri violonişti. Concertul a avut loc în cadrul programului „Sampling Bucharest“, ce se desfăşoară în perioada 4-26 mai la Viena. Evenimentul mai cuprinde spectacole de teatru, muzică, dans, dar şi expoziţii şi întâlniri între oamenii de afaceri din Bucureşti şi cei din capitala Austriei.

Keira Knightley, o vedetă fără complexe

Cunoscuta actriţă din Marea Britanie Keira Knightley a mărturisit că nu are nici un fel de probleme să-şi arăte nurii în faţa camerei, chiar dacă sânii săi sunt mult mai mici decât par la televizor. „În curând, oamenii o să insiste să nu-mi mai dau hainele jos. Oricum, nu aş face nimic din ceea ce nu-mi face plăcere. Am mentalitate de europeancă şi asta se vede şi pe trupul meu. Sunt actriţă. Am şi eu anumite arme. Unul dintre ele este corpul meu. Nu mă deranjează să mă dezbrac“, a spus actriţa.

Bruce Willis a găsit cheia longevităţii

Bruce Willis este convins că a găsit cheia longevităţii. Potrivit site-ului pipole.net, actorul de 53 de ani se încrede în ştiinţă şi este sigur că medicina va face progrese în viitorul apropiat. Pe plan profesional Bruce Willis şi-a propus să joace până la vârsta de 97 de ani, după care se va retrage şi va trăi liniştit până la 150 de ani. „Sunt sigur că ştiinţa va face descoperiri uimitoare în viitorul apropiat şi vom trăi cu toţii până la 150 de ani. Astfel voi putea să-mi fac meseria lejer până la 97 de ani“, a declarat actorul.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS