21.2 C
Craiova
miercuri, 17 septembrie, 2025
Știri de ultima orăLocalFotbal pentru fete şi băieţi în inima municipiului Slatina

Fotbal pentru fete şi băieţi în inima municipiului Slatina

Inter Campus România Slatina organizează, pe 11 septembrie, evenimentul „Inter Campus pentru Slatina” ce va avea loc pe Esplanada în intervalul orar 17.00 – 20.00
Evenimentul marchează începerea unui nou sezon de activitate pentru cei 80 copii înscrişi în cadrul programului.
„Ca în fiecare an, deschidem noul sezon de antrenamente şi activităţi sociale cu un eveniment dedicat copiilor. De data aceasta, ieşim de pe terenul tradiţional de fotbal şi aducem fotbalul în inima oraşului, aproape de toţi ceilalţi copii. Sperăm că evenimentul să fie o demonstraţie de profesionalism, fair-play, valori foarte apropiate programului Inter Campus”, a spus Constantina Pătraşcu, coordonator proiect.
Activitatea se va desfăşura pe un teren mobil instalat pe Esplanada, unde copiii prezenţi, fete şi băieţi, pot forma ad-hoc echipe mixte cu scopul de a se întrece în meciuri de fotbal ce vor dura 10 minute. Copiii vor fi asistaţi de către antrenorii Inter Campus Slatina: Mădălin Dumitrescu, Mircea Filimon, Mircea Patru, iar la final vor fi premiaţi cu tricouri şi mingi.
Inter Campus este implementat în toate cele 29 ţări participante. Inter Campus România Slatina este un proiect responsabilitate socială finanţat de Pirelli România şi realizat în parteneriat cu F.C. Internazionale Milano, Comunita Nuova şi Primăria municipiului Slatina.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS