Teatrul Colibri a găzduit, vineri, 13 decembrie, două spectacole cu reprezentaţia „Noapte bună“ a trupei bucureştene Hopa-Trop. Actriţele Beatrice Iordan şi Ana Cucută, muzicienii Florin Iordan şi Daniel Pop au propus o imagine poetică asupra visului cu ajutorul luminilor, umbrelor, a sunetelor date de instrumentele live, a mirosului de levănţică, amintind parcă de somnul liniştit al unui bebeluş. „Spectacolul este gândit pentru copii de vârstă mică, cu imagini nonagresive, cu sunete date de instrumente live plăcute auzului copilului mic“, a precizat actriţa păpuşar Beatrice Iordan, care alături de Florin Iordan şi Daniel Pop sunt cunoscuţi publicului oltean ca membrii ai formaţiei „Trei parale“.
„Acest gen de piese se fac de ani de zile în străinătate. Faptul de piesele sunt însoţite de muzică live, de instrumente plăcute pentru auzul lor, de fluier, ţiteră îmbracă piesa într-o aură de poveste. Sunt spectacole nonverbale, în cadrul cărora explorăm diferite lucruri, familiare lor, cu care ne jucăm aşa cum ar face-o ei. De exemplu, sfoara se poate transforma într-un şarpe. Încercăm să-i înţelegem pe cei mici şi să raportăm totul la universul lor“, a precizat păpuşarul.
Într-o jumătate de oră, atât cât a durat o reprezentaţie, micuţii s-au prins în jocul actorilor şi au fost fascinaţi de baloanele de săpun pe care le-au putut atinge, căci atât actorul, cât şi spectatorul au împărţit aceeaşi scenă. Din scăunelele lor au putut vedea, de la câţiva metri, cum se construieşte un spectacol şi au putut după terminarea lui să exploreze zonele pe care nu le puteau descoperi cu privirea. Au putut atinge pisica din hârtie, au cochetat cu lanterna care îl ajutase pe actori în timpul reprezentaţiei să aducă umbra animăluţului pe căsuţa din carton, ce a jucat rolul de decor. Teatrul de păpuşi li s-a dezvăluit altfel decât îl ştiau, iar lumea păpuşilor de pe scenă a făcut din ei cei mai fideli spectatori.
Un interviu cu actrița păpușar Beatrice Iordan veți putea vedea în cadrul emisiunii „Orizonturi culturale“ de sâmbătă, 14 decembrie, din cadrul rubricii GDS TV de pe site-ul gds.ro.
„Noapte bună“, o piesă pentru cei mai mici pitici
ȘTIRI VIDEO GdS
Ultimele stiri
Toate
- Toate
- Administratie
- Admitere
- Advertoriale
- Afaceri de succes
- Agricultura
- Auto
- Autostrada Olteniei
- Bacalaureat
- Bancuri
- Bani & Afaceri
- Bani Europeni
- Baschet
- Black Friday
- Casa si gradina
- Cultura
- Diete si fitness
- Dolj
- Educatie
- Europa
- Eveniment
- Featured
- Finante
- Fotbal
- Gadgets
- Gaming
- Gazeta mea
- Gorj
- Handbal
- Horoscop
- Imobiliare
- International
- Interviu
- Investigatii
- IT&C
- Local
- Magazin
- Mama si copilul
- Medicina
- Mehedinţi
- Mobile
- National
- Olt
- Oltenia Business
- Opinii
- Politica
- Publireportaj
- Razboi Ucraina
- Retete culinare
- Sanatate
- Sport
- Stiri mondene
- Tehnologie
- Tenis
- Vacante si calatorii
- Vâlcea
- Viata sanatoasa
- Volei