15.9 C
Craiova
sâmbătă, 19 iulie, 2025
Știri de ultima orăLocalLiceul de Marină din Orşova riscă să fie închis

Liceul de Marină din Orşova riscă să fie închis

Unitatea de învăţământ din localitatea mehedinţeană este pe punctul de a fi închisă din cauza lipsei apei. Situaţia a fost provocată de neplata unor facturi în valoare de 40.000 de lei.

De două zile, cei 800 de elevii vin la cursuri într-un liceu insalubru, unde apa potabilă lipseşte, iar grupurile sanitare sunt ţinute sub cheie de oamenii de serviciu ai instituţiei.
Furnizorul serviciilor de apă şi canal a luat hotărârea să taie apa la liceu din cauza datoriilor acumulate în nouă luni.
„Situaţia este foarte delicată, am rămas datori la apă, la curent şi aşa mai departe. Nu ştiu care este cauza, dar cert este că banii au fost direcţionaţi spre alte categorii de plăţi, iar noi am rămas doar cu cei pe care i-am primit de la consiliul local, bani care evident că s-au cheltuit. În prezent, liceul nu are apă şi nu ne putem desfăşura activitatea în asemenea condiţii. Sunt 800 de elevi plus cadrele didactice, care deja mi-au spus că vor refuza să mai intre la cursuri în asemenea condiţii, şi voi închide eu liceul înainte să facă altcineva acest lucru“, a declarat Elena Plic, directoarea adjunctă a Liceului de Marină din Orşova.

Primarul şi furnizorul se acuză reciproc

Revoltaţi, profesorii au mers peste primarul oraşului să-i ceară socoteală, dar acesta a dat vina pentru cele întâmplate pe managerii liceului şi pe firma de distribuţie a apei.
„În acest moment, suntem în imposibilitatea de a suplimenta credite. Apa a fost sistată de către operatorul de furnizare a apei, care a făcut-o în mod abuziv. Ar fi trebuit ca mai întâi să elibereze o notificare, în urma căreia, în timp de cinci zile, să se achite datoriile, or operatorul nu a făcut aşa ceva, ci a închis pur şi simplu apa. Rog operatorul ca, în mod amiabil, să dea drumul la apă“, a spus primarul oraşului Orşova, Constantin Brăgaru.
Conducerea firmei de furnizare a apei spune însă că s-au făcut mai multe notificări prin care se sesiza datoria acumulată către ei, dar nu numai că nu s-a plătit, ci chiar au fost interzise plăţile către firma respectivă.
„Ceea ce spune domnul primar este un neadevăr. Noi am trimis mai multe notificări prin care înştiinţam conducerea liceului că vom opri apa dacă nu îşi achită măcar o parte din datorii, dar nimeni nu a spus nimic. A început şcoala, nu am vrut să recurgem la un asemenea gest, dar nu am avut de ales“, a spus directoarea firmei de furnizare a apei, Valentina Voicu.
În timp ce elevii nu beneficiază de condiţii decente la cursuri, directorul liceului s-a îmbolnăvit subit când a aflat câte probleme are unitatea pe care o conduce şi nici Inspectoratul Şcolar Mehedinţi nu a putut face nimic.
„Este trist când un liceu de renume precum Liceul de Marină din Orşova rămâne fără apă, dar operatorul nu şi-a primit banii şi este vorba de o sumă foarte mare. Cu directorul unităţii nu am putut discuta, deoarece este în concediu medical, iar la primărie nu am găsit înţelegere. Astăzi (ieri – n.r.) vom face tot ce ne stă în putere ca să achităm măcar o parte din datorie şi să se dea drumul la apă“, a declarat Marius Screciu, inspector şcolar general la ISJ Mehedinţi.
Furnizorul este hotărât să nu dea drumul la apă până nu va primi cei 40.000 de lei datoraţi de Liceul de Marină.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS