31.7 C
Craiova
sâmbătă, 19 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitateCod galben de caniculă în 3 judeţe. Val de căldură și disconfort termic în Capitală

Cod galben de caniculă în 3 judeţe. Val de căldură și disconfort termic în Capitală

Vremea va deveni călduroasă și disconfortul termic va crește în Capitală, sâmbătă și duminică, informează Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 34 de grade, iar cea minimă va fi de 17…20 de grade, transmit specialiștii. Cerul va fi variabil și vântul va sufla slab până la moderat. În intervalul sâmbătă, ora 12 – duminică, ora 10, în municipiul București nu vor fi în vigoare avertizări meteorologice.

Cod galben de caniculă și disconfort termic ridicat în trei județe

ANM a emis, sâmbătă dimineață, o avertizare de tip cod galben de caniculă și disconfort termic ridicat, valabilă duminică în trei județe din sudul Olteniei și în sud-vestul Munteniei. 

Săptămâna viitoare va fi caniculă și disconfort termic mai ales în sudul și în vestul țării, adaugă aceștia. Cele trei județe vizate sunt Olt, Dolj și Teleorman.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS