8.4 C
Craiova
duminică, 22 martie, 2026
Știri de ultima orăActualitateMinistrul Economiei a delegat şase consilieri personali pentru a se ocupa de gestionarea fondurilor europene

Ministrul Economiei a delegat şase consilieri personali pentru a se ocupa de gestionarea fondurilor europene

Ministrul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri, Lucian Bode, a decis să detaşeze şase consilieri personali, alături de o echipă de specialişti din cadrul aparatului propriu al instituţiei, la structurile din portofoliul MECMA responsabile cu gestionarea fondurilor europene (AMPOSCCE, OIE, OIIMM), se arată într-un comunicat din care citează Agerpres.
"Această decizie a fost luată în urma analizei gradului de absorbţie a fondurilor europene, pentru a urgenta procesarea eficientă a dosarelor depuse, pentru eliminarea întârzierilor şi respectarea termenelor procedurale ale proiectelor. Prin detaşarea celor şase consilieri şi a echipei de specialişti, numărul angajaţilor din structurile MECMA care se ocupă de gestionarea fondurilor europene a crescut cu 10%", se menţionează în comunicatul citat. 
Ministrul Lucian Bode a afirmat că atragerea de fonduri europene reprezintă un obiectiv major al MECMA pentru anul 2012.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS