Știri de ultima orăActualitateBerceanu vrea taxe de autostradă

Berceanu vrea taxe de autostradă

Ministrul transporturilor spune că oficialii UE l-au întrebat cu ce bani va întreţine autostrăzile construite din bani europeni. Berceanu a găsit soluţia: toate autostrăzile vor fi cu taxă. Două miliarde de euro aduce UE în România până în 2013.

Accesul pe autostrăzile din România se va face numai pe bază de taxă, a declarat ieri, la Calafat, ministrul transporturilor, Radu Berceanu. Ministrul spune că oficialii Comisiei Europene (CE) au cerut garanţii că autostrăzile construite din bani europeni vor fi întreţinute corespunzător şi au solicitat indicarea surselor de finanţare în acest sens.
„Contribuabilii europeni dau bani pentru autostrăzile din România, dar doresc să fie siguri că ele nu ajung în stare proastă. În mod sigur vom introduce taxe, care vor fi folosite pentru întreţinerea lor.
Ca să vă dau o sumă, o să fie pe 100 km vreo trei-patru euro de autoturism. Ceva în zona asta… Acum facem nişte calcule, un studiu, pe care o să-l trimitem UE după ce va fi finalizat“, a spus ministrul. Taxele pe autostrăzi ar putea fi introduse de anul viitor.

Rovinieta, insuficientă

Berceanu a mai afirmat că banii obţinuţi din roviniete abia ajung pentru întreţinerea drumurilor naţionale, cu toate că sumele colectate au crescut cu 30% în ultimii doi ani.
„Din banii pe care îi colectăm pe rovinietă nu acoperim întreţinerea drumurilor naţionale, pe care şi aşa nu o facem cum ar trebui. În 2008 am colectat 660 de milioane de lei, bani din care 99% au reprezentat rovinieta. În 2009, deşi era criză, am ajuns la 900 de milioane de lei, deci o creştere de 30%, pentru că ne-am ocupat mult mai atent de problema creşterii veniturilor proprii. Anul acesta probabil o să depăşim un miliard. Deci, creştem sumele din rovinietă, dar şi întreţinerile de drumuri sunt foarte mari. Acum avem şi inundaţiile din Moldova, care ne vor costa 100 de milioane de lei. Sunt sume foarte mari, de aceea UE şi-a manifestat acest semn de întrebare, iar noi urmează să le transmitem răspunsul în scris“, a mai afirmat ministrul. Potrivit acestuia, până în 2013 vom primi de la UE circa două miliarde de euro, pentru construirea unor autostrăzi pe culoarul IV european, proiecte care vor fi aprobate în următoarea perioadă.

La mare, pe autostradă

Între altele, Radu Berceanu a spus că lucrările la o serie de proiecte aflate în derulare vor fi grăbite. Una dintre priorităţi este ruta Piteşti – Constanţa. „Chiar dacă pe ultima porţiune, la care se lucrează acum, Cernavodă – Medgidia – Constanţa, centura ocolitoare, data de finalizare este la sfârşitul anului 2011, decembrie 2011, am discutat cu constructorii şi încercăm ca în iunie 2011, în sezonul estival, să se circule măcar pe o bandă şi apoi să se finalizeze până la sfârşitul anului“, a mai spus ministrul.
Alt proiect care va fi grăbit pentru finalizare în vara lui 2011 va fi cel din nordul Bucureştiului, unde se construiesc patru benzi de circulaţie.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS

25 COMENTARII