29.6 C
Craiova
marți, 22 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitateMinisterul Agriculturii: România a exportat în 2009 produse agroalimentare de 2,1 mld. euro

Ministerul Agriculturii: România a exportat în 2009 produse agroalimentare de 2,1 mld. euro

Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Adrian Rădulescu, a declarat joi că România a exportat anul trecut produse agroalimentare în valoare de 2,1 mld. euro şi a importat de 3,4 mld. euro, explicând că ţara noastră nu importă chiar 80% din necesarul intern.

"România nu importă chiar 80% din produsele agroalimentare din necesarul intern, am realitat totuşi şi exporturi de 2,1 miliarde euro. E adevărat că sunt sectoare unde se importă până la 80%, însă în alte sectoare, cum este cel al cărnii de pui unde importăm 30%, dar exportăm 20%", a explicat Adrian Rădulescu.

Acesta a adăugat că unul din sectoarele unde importăm în procent mare este cel al fructelor, care ţin de sezonalitate. "Am putea face şi aici ceva, fermierii ar trebui să facă într-un fel şi să realizeze un echilibru. Singurul sector unde nu putem face încă nimic este cel al exportului de porci. Uniunea Europeană nu ne permite încă să realizăm exporturi", a mai spus Rădulescu.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS