Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare (CNVM) a aprobat marţi oferta publică de preluare a 65,5% din acţiunile operatorului portuar Socep Constanţa (SOCP) de către Celco SA Constanţa, la un preţ de 0,15 lei/unitate, perioada de derulare fiind 11-31 martie.
Intermediarul ofertei este casa de brokeraj Interfinbrok Corporation din Constanţa.
Socep a raportat pentru primele nouă luni din 2009 un profit net de numai 846.200 lei, de opt ori mai mic decât cel din aceeaşi perioadă a anului precedent, ca urmare a scăderii afacerilor cu 23%, la 34,8 milioane lei (8,2 milioane euro).
Socep Constanţa are un capital social de 34,34 milioane lei, divizat în 343,42 milioane acţiuni, cu o valoare nominală de 0,10 lei. Potrivit ultimelor raportări, acţionarii principali ai companiei erau Grupul DD, cu 31,6%, şi Stere Samara, cu 10,5% din totalul acţiunilor.