32.3 C
luni, 17 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisEmma Răducanu, de nerecunoscut! Eşec fără drept de apel la Madrid

Emma Răducanu, de nerecunoscut! Eşec fără drept de apel la Madrid

Emma Răducanu a părăsit turneul „WTA 1000” de la Madrid în runda inaugurală. Britanica a fost învinsă fără drept de apel, scor 6-2, 6-2, de argentiniana Maria Lourdes Carle (82 WTA).

Revenită pe teren la începutul acestui an, după o pauză de nouă luni, Emma Răducanu (221 WTA) nu reușește să revină în vârful ierarhiei. Beneficiară de wild card, fosta câștigătoare de la US Open a dezamăgit în partida cu Maria Lourdes Carle.

Cu un serviciu foarte slab al Emmei, jucătoarea din Argentina a făcut trei breakuri în primul set, cedând adversarei doar două game-uri. Nici setul al doilea nu a fost mai bun pentru Răducanu, care a comis aceleași greșeli. Într-un final, Carle a obținut victoria după o oră și 26 de minute de joc.

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie – 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.

Citeşte şi: Jaqueline, după 7-5, 6-2 cu Frech: „Am reuşit să mă adun într-o situaţie destul de dificilă“