29.5 C
duminică, 16 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea se gândește tot mai mult la trofeul de la Lyon! Românca, deja în sferturi

Sorana Cîrstea a obținut în această seară calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Lyon. Românca a trecut în două seturi, scor 3-6, 5-7, de Stefanie Voegele, la capătul unui meci care a durat o oră și 34 de minute.

Chiar dacă a cedat primul game al meciului, Sorana Cîrstea a reușit apoi 3 consecutive, luând un avans pe care l-a păstrat până la finalul primului set, pe care și l-a adjudecat după doar 36 de minute. Setul doi a fost ceva mai echilibrat. Românca a început cu un game câștigat pe propriul serviciu, dar apoi a cedat două, revenind în joc cu un break. Au urmat alte 5 puncte pe care cele două sportive și le-au împărțit, câștigând fiecare pe serviciul celeilalte. Într-un final, Sorana a închis meciul cu un break.

În sferturile de finală ale competiției din Hexagon, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Anna Bondar, locul 79 WTA, care a ajuns în această fază a competiției după ce Katie Boulter, adversara sa din optimi, s-a retras, informează Eurosport.