22.8 C
sâmbătă, 15 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetBaschet / Rezultat de pus în ramă! CSS Craiova, vicecampioană naţională la U13

Baschet / Rezultat de pus în ramă! CSS Craiova, vicecampioană naţională la U13

Sala „Ion Constantinescu” din Bănie a găzduit, la finele săptămânii precedente, Turneul Final al Campionatului Național de Baschet U13. Printre participante s-au aflat şi micile baschetbaliste de la CSS Craiova, care au şi reuşit o performanţă remarcabilă.

Fetele antrenate de Liviu Manea au avut o evoluție excelentă în faţa propriilor spectatori și au cucerit medaliile de argint. ACS Dan Dacian București, o echipă mai valoroasă, s-a impus în finală cu scorul de 78-37 şi a obţinut aurul. Medaliile de bronz au fost câştigate de CSM București.

Elevele lui Liviu Manea au câștigat primele două jocuri din grupe, 40-37 cu LPS Alba Iulia și 47-37 cu LT Lucian Blaga Reghin. A urmat un eşec împotriva celor de la ACS Dan Dacian București (75-45), în ultimul meci din serie. Craiova a terminat grupa pe locul secund și a întâlnit-o în semifinale pe CSM București, prima clasată în seria cealaltă. Oltencele au câștigat la o posesie, scor 51-49 (20-10, 4-16, 17-12, 10-11) şi au ajuns în marea finală, unde în cale le-a ieşit, din nou, ACS Dan Dacian București. În cele din urmă, gruparea din capitală a câştigat competiţia.

CSS Craiova: Erika Tică, Dalia Avram, Ana Maria Mitra, Sofia Tudosie, Carina Pereanu, Alexia Andrei, Sofia Cojocaru, Bianca Voinescu, Andrada Anghel, Rebeca Gavriliţă, Maria Sadoveanu, Carolina Ion, Maria Vavura, Alessia Jilavu. Antrenor: Liviu Manea.

Trei craiovence au fost premiate

Conform SportuluiDoljean, după încheierea turneului final s-au acordat premii speciale după cum urmează:

MVP – Carla Maftei (Dan Dacian București)
ECHIPA IDEALĂ A COMPETIȚIEI – Ilinca Oroșan (Smart Basketball Team Cluj-Napoca), Carla Maftei (Dan Dacian București), Ilinca Mărășescu (CSM București), Otilia Călina (Dan Dacian București), Andrada Anghel (CSS Craiova)
CELE MAI MULTE PUNCTE ÎNSCRISE – Dalia Avram (CSS Craiova)
CELE MAI MULTE RECUPERARI – Ilinca Miron (CSS Premium Sibiu)