24.4 C
Craiova
duminică, 6 iulie, 2025
Știri de ultima orăSportBrazilia a invins Tara Galilor

Brazilia a invins Tara Galilor

Amical


Tara Galilor – Brazilia 0-2


• Stadion „White Hart Lane“, Londra, spectatori: 22.000.


• Au marcat: Marcelo ’61, Vagner Love ’74.


Tara Galilor: Jones – Duffy (’64, Edwards), Bale (’46, Ledley), Gabbidon, Collins – Nyatanga, Bellamy, Earnshaw (’77, Cotterill), Robinson (’53, Fletcher) – Davies (’68, Vaughan), Giggs (’46, Ricketts). Antrenor: John Toshack.


Brazilia: Gomes – Maicon (’59, Cicinho), Luisao, Alex, Edmilson (’46, Gilberto Silva) – Marcelo (’74, Gilberto), Caerense, Kaka (’72, Elano) – Vagner Love, Ronaldinho (’67, Robinho), Baptista (’78, Rafael Sobis). Antrenor: Carlos Dunga.


• A arbitrat: Mike Riley (Anglia).


Reprezentativa de fotbal a Braziliei a invins, marti seara, cu scorul de 2-0 (0-0), selectionata Tarii Galilor, intr-un meci amical disputat la Londra, pe stadionul formatiei Tottenham, „White Hart Lane“. Ambele goluri ale sud-americanilor au fost marcate in repriza a doua de Marcelo (’61) si de Vagner Love (’74).


Selectionerul Braziliei, Carlos Dunga, a folosit in primul „unsprezece“ mai multi jucatori care au imbracat de putine ori tricoul echipei nationale, precum Maicon, Alex, Marcelo, Caerense sau Vagner Love. A fost folosit insa si Ronaldinho, care ratase, din cauza unei accidentari la spate, amicalul câstigat duminica de „Selecao“, in fata Argentinei (3-0), tot la Londra.


Tara Galilor a facut o prima repriza buna si a rezistat o ora fara sa primeasca gol, de la britanici remarcându-se Giggs si portarul Jones, de 40 de ani.


Dunga, multumit de jocul Braziliei


Carlos Dunga, selectionerul Braziliei, s-a declarat multumit de evolutia echipei in cele doua meciuri amicale disputate de „Selecao“ la Londra.


„Am câstigat mult, la mai multe capitole, din aceste meciuri. Jucatorii au fost foarte motivati, iar atmosfera in lot a fost foarte buna. Au fost momente când jocul elevilor mei m-a incântat. Nu ne-a fost usor sa inscriem Tarii Galilor, pentru ca a fost mult mai prudenta in aparare decât Argentina“, a spus Dunga.


Marti, la meciul cu Tara Galilor, sub comanda lui Dunga, a debutat la echipa nationala si tânarul fundas stânga Marcelo, de 18 ani, care a reusit sa inscrie si primul gol al partidei, cu un sut de la 25 de metri.


„Nu ma surprinde. Si-a demonstrat deja calitatile la antrenamente“, a spus selectionerul brazilian despre elevul sau.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS