20.9 C
Craiova
miercuri, 16 iulie, 2025
Știri de ultima orăLocalBuget sărac pentru municipiul Târgu Jiu

Buget sărac pentru municipiul Târgu Jiu

Municipiul Târgu Jiu va avea un buget de austeritate în acest an. Potrivit reprezentanţilor primăriei, fondurile sunt insuficiente pentru a achita contribuţiile însoţitorilor persoanelor cu handicap pe ultimul trimestru.

 

Primăria Târgu Jiu va trebui să strângă cureaua în acest an, toate cheltuielile materiale urmând să fie reduse cu 15%. Doar sumele alocate pentru învăţământ nu vor scădea faţă de anul trecut deoarece, susţin reprezentanţii municipalităţii, trebuie achitate gazele şi energia electrică. Mai grav este faptul că, în prezent, Primăria Târgu Jiu nu dispune de fonduri pentru plata însoţitorilor persoanelor cu handicap pe ultimele trei luni ale acestui an. „Nu avem acoperit trimestrul IV cu fondurile necesare pentru plata salariilor însoţitorilor persoanelor cu handicap. Sperăm să obţinem suma necesară", a precizat Narcisa Cristea, directoarea economică a Primăriei Târgu Jiu. În fiecare lună, retribuţiile acordate însoţitorilor persoanelor cu handicap se ridică la suma de 300.000 de lei, ceea ce înseamnă că „golul" din buget care trebuie acoperit este de 900.000 de lei.

Economii pentru modernizarea centrului oraşului

Reprezentanţii Primăriei Târgu Jiu susţin că investiţiile şi lucrările edilitar-gospodăreşti nu vor fi afectate de bugetul de criză. Narcisa Cristea a precizat că suma alocată Serviciului de Gospodărire Comunală va fi de 30 de milioane de lei, în timp ce lista de investiţii va avea o valoare de 31 de milioane de lei. Cea mai importantă investiţie din municipiul Târgu Jiu este modernizarea centrului oraşului. Narcisa Cristea a dat asigurări că lucrările vor continua în ritmul normal, pentru că s-au făcut economii în sumă de 4-500.0000 de lei la alte lucrări, iar această sumă va fi alocată pentru înfrumuseţarea zonei centrale. „Este un buget care încearcă să asigure funcţionarea oraşului", a adăugat Narcisa Cristea.

45% din contribuabili şi-au achitat impozitele

Până în prezent, 45% din contribuabili şi-au achitat impozitele, dar reprezentanţii primăriei se aşteaptă la o perioadă foarte dificilă în timpul verii. „Cetăţenii au venit în număr foarte mare să-şi achite impozitele pentru a beneficia de bonificaţia de 15% acordată celor care îşi plătesc în întregime taxele până pe 15 martie, dar şi pentru că au fost alarmaţi de informaţia că acestea ar putea fi majorate. Perioada de vară va fi foarte grea, pentru că vor scădea încasările din impozite, deoarece mare parte din populaţie va fi plecată în concedii. Sperăm să realizăm şi partea din impozitul pe salarii, dar va fi foarte dificil, în condiţiile în care vor fi diminuate sporurile, pentru că se va reduce şi masa impozabilă. Încercăm, prin politica pe care o adoptăm, să facem faţă efectelor crizei", a precizat Narcisa Cristea.

Cel de-al 13-lea salariu ar putea fi acordat

 

Cadrele didactice din Târgu Jiu şi-ar putea primi cel de-al 13-lea salariu până la sfârşitul acestei luni. Consiliul local se va întruni la sfârşitul lunii martie într-o şedinţă extraordinară pentru a aproba bugetul. Reprezentanţii primăriei spun că al 13-lea salariu va fi acordat această lună sau la începutul lui aprilie.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS