Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a realizat în primele opt luni 224.547 de inspecţii şi controale financiar-fiscale, fiind stabilite obligaţii suplimentare la bugetul general consolidat de 1,6 miliarde de euro, în creştere cu 51% comparativ cu perioada similară din 2009.
De asemenea, au fost aplicate 110.550 de amenzi, a căror valoare însumează 69 de milioane de euro, cu 29% mai mare faţă de valoarea aplicată în perioada corespunzătoare a anului 2009.
În urma acţiunilor de control, efectuate prin Inspecţia Fiscală, Garda Financiară şi Autoritatea Naţională a Vămilor, s-a dispus suspendarea activităţii pentru nerespectarea prevederilor legale în cazul a 6.302 societăţi, numărul acestora crescând cu 77% comparativ cu 2009.
„Intensificarea controalelor şi efectuarea acestora având la bază analiza de risc au condus la o creştere semnificativă a obligaţiilor suplimentare stabilite de organele fiscale în primele opt luni ale acestui an. Acest ritm susţinut al activităţii de control a ANAF va continua, în vederea combaterii evaziunii fiscale, pe parcursul întregului an prin toate structurile: Inspecţia Fiscală, Garda Financiară şi Autoritatea Naţională a Vămilor“, a declarat preşedintele ANAF, Sorin Blejnar.
Ritm susţinut al activităţii de control a ANAF
ȘTIRI VIDEO GdS
Ultimele stiri
Toate
- Toate
- Administratie
- Admitere
- Advertoriale
- Afaceri de succes
- Agricultura
- Auto
- Autostrada Olteniei
- Bacalaureat
- Bancuri
- Bani & Afaceri
- Bani Europeni
- Baschet
- Black Friday
- Casa si gradina
- Cultura
- Diete si fitness
- Dolj
- Educatie
- Europa
- Eveniment
- Featured
- Finante
- Fotbal
- Gadgets
- Gaming
- Gazeta mea
- Gorj
- Handbal
- Horoscop
- Imobiliare
- International
- Interviu
- Investigatii
- IT&C
- Local
- Magazin
- Mama si copilul
- Medicina
- Mehedinţi
- Mobile
- National
- Olt
- Oltenia Business
- Opinii
- Politica
- Publireportaj
- Razboi Ucraina
- Retete culinare
- Sanatate
- Sport
- Stiri mondene
- Tehnologie
- Tenis
- Vacante si calatorii
- Vâlcea
- Viata sanatoasa
- Volei