Analizele pentru depistarea cancerului de prostată ar putea fi obligatorii, în şase ani, pentru a depista cazurile de cancer într-un stadiu incipient, a anunţat astăzi Asociaţia Română de Urologie (ARU).
Diagnosticarea cancerului de prostată se face prin examenul antigen prostatic specific (PSA), pe care ARU vrea să îl introducă pe lista analizelor obligatorii pentru români. Specialiştii recomandă bărbaţilor peste 50 de ani să îşi facă anual un examen PSA şi o ecografie a aparatului urinar.
ARU estimează că, în anul 2010, procentul bolnavilor depistaţi cu cancer de prostată în stadiu avansat se va micşora considerabil, ajungând la 1%. În 1980, 70% dintre cazurile de cancer de prostată erau depistate în stadiu avansat, iar în anul 2000, procentul acestora a scăzut la 24%.
În România, aproximativ 70% dintre bărbaţii diagnosticaţi cu cancer de prostată au peste 65 de ani.
Potrivit statisticilor, cancerul de prostată este a doua cauză a mortalităţii în rândul bărbaţilor europeni, după cancerul pulmonar.

