25.5 C
Craiova
duminică, 21 septembrie, 2025
Știri de ultima orăActualitateCampionatul Mondial de Handbal: România a pierdut bronzul, după ce a fost învinsă de Germania

Campionatul Mondial de Handbal: România a pierdut bronzul, după ce a fost învinsă de Germania

România a terminat pe locul patru la Campionatul Mondial de Handbal feminin, după ce a pierdut astăzi finala mică în faţa Germaniei la un singur gol diferenţă, scor 36-35, după două reprize de prelungiri. Astfel Germania a câştigat medaliile de bronz.

Tricolorele au început partida în forţă preluând conducerea de la început, având şi 8 goluri avantaj şi au dat senzaţia că au medaliile de bronz în bunzunar. Însă începutul reprizei secunde a fost fosrte slab şi nemţoaicele au recuperat diferenţa de 7 goluri. Au urmat mai multe răsturnări de scor şi două reprize de prelungiri, în urma cărora nemţoaicele s-au impus cu 36-35.

Cea mai bună marcatoare a României a fost Adina Meiroşu cu 12 goluri înscrise.

În 2005, România cucerise titlul de vicecampioană mondială, la Sankt Petersburg

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS

1 COMENTARIU