Știri de ultima orăSportMarica refuză transferul la Zenit

Marica refuză transferul la Zenit

Tânărul atacant român al formaţiei germane VfB Stuttgart nu vrea să plece în Rusia şi îşi doreşte ca, la finalul acestui sezon, să câştige cu echipa şvabă titlul de campion în Bundesliga.

Internaţionalul român Ciprian Marica a recunoscut că au existat unele discuţii referitoare la un posibil transfer la Zenit Sankt Petersburg, formaţie care a eliminat pe Stuttgart în 16-imile Cupei UEFA. Atacantul a menţionat că nu se gândeşte să plece de la VfB Stuttgart, echipă alături de care speră să cucerească titlul la finalul sezonului în Bundesliga.
„Am auzit că au avut loc unele discuţii în privinţa transferului meu la Zenit Sankt Petersburg, însă eu vreau să rămân aici şi să câştig campionatul în Germania. În prezent, îmi doresc să joc cât mai bine la actuala mea echipă şi nu iau în calcul un transfer la alt club“, a spus atacantul naţionalei tricolore pentru NewsIn.

Luptă aprigă pentru titlu în Bundesliga

VfB Stuttgart ocupă locul şapte în Bundesliga, la şapte puncte în spatele liderei Hertha Berlin. Marica susţine că formaţia la care evoluează poate ţinti chiar şi prima poziţie în ierarhia primei ligi germane, unde mai sunt de disputat 12 etape.
„În actuala stagiune, lupta pentru titlu este foarte strânsă. Prin urmare, atâta timp cât sunt şanse, vom lupta pentru a ne îndeplini obiectivul. Ţinând cont de situaţia din clasament, cred că putem termina chiar şi pe primul loc“, a spus internaţionalul român.
Ciprian Marica a vorbit şi despre evoluţia sa din partida pe care Stuttgart a câştigat-o în etapa trecută pe terenul lui Karlsruhe, cu 2-0, în etapa a 22-a din campionatul Germaniei. La prima reuşită a grupării şvabe, Marica a pasat decisiv, iar în minutul 64 a fost înlocuit cu Schieber.     
„A fost un derbi local şi ne-am bucurat foarte mult că am obţinut cele trei puncte. Este o victorie care ne dă moral înaintea meciului cu Dortmund. Antrenorul a decis să mă înlocuiască pentru că aveam un cartonaş galben şi a vrut să prevină o eventuală eliminare, mai ales că am avut o intrare mai dură la un adversar“, a menţionat Marica.

Marica nu a rupt gura târgului la Stuttgart

Ciprian Marica, născut pe 2 octombrie 1985, a debutat în prima ligă din România în 2001, la Dinamo Bucureşti, club pentru care a evoluat până în 2004, când s-a transferat în Ucraina, la Şahtior Doneţk. La formaţia „minerilor“ a jucat până în vara anului 2007, când a fost achiziţionat de formaţia germană VfB Stuttgart. În primul său sezon petrecut în Bundesliga, atacantul român a jucat în 28 de partide şi a marcat două goluri, iar în cele 22 de etape care s-au disputat în acest sezon în prima ligă germană, Marica a fost titular în 11 meciuri, iar de şapte ori a intrat pe teren din postura de rezervă. În cele 18 partide jucate în actuala ediţie a Bundesligii, atacantul român a înscris trei goluri, în victoria din deplasare cu Borussia M’Gladbach (scor 3-1, în prima etapă), precum şi în disputele de acasă cu Karlsruhe SC (scor 3-1, în etapa a 5-a) şi Borussia M’Gladbach (scor 2-0, în etapa a 18-a). De asemenea, în acest sezon al Cupei UEFA, Marica a punctat de două ori în şapte meciuri.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS