După ce a reuşit eventul, Oltchim Râmnicu Vâlcea vrea să încheie en fanfare şi în Cupa Cupelor.
Elevele lui Gheorghe Tadici s-au bucurat când au aflat că meciul retur din finala Cupei Cupelor, cu Byasen Trondheim, se va disputa la Râmnicu Vâlcea. Însă, până atunci, oltencele trebuie să scoată un rezultat pozitiv în prima manşă, din Norvegia, care va avea loc astăzi, de la ora 19.15, în direct la TV Sport. Înainte de plecarea spre ţara scandinavă, campioanele României afişau un optimism exagerat, lucru pe care antrenorul Tadici îl consideră nociv, având în vedere că adversarele sunt din ţara care deţine titlul european. „Cinci dintre jucătoarele de la Byasen au pus umărul la aurul cucerit de Norvegia la Europene. În plus, handbalul nordic este performant. Trebuie să ne repliem rapid şi să fim rezistenţi în defensivă. Dacă punem mingea în joc numai de la mijlocul terenului nu facem nimic. Trebuie să le batem pe norvegience cu armele lor“, a spus antrenorul Oltchimului înainte de plecarea în Norvegia.
Tadici a punctat că Oltchim trebuie să câştige Cupa Cupelor: „Dacă am ajuns până aici, nu avem voie să ratăm trofeul. Deţinem 60 la sută şanse de reuşită, ţinând cont că returul va avea loc la Vâlcea, în faţa unui public fenomenal care te împinge de la spate spre victorie. Vom face tot ce depinde de noi pentru a opri trofeul“.
Altă echipă din România care a făcut un sezon de excepţie, „U“ Jolidon Cluj“, va juca astăzi manşa tur a finalei Cupei Challege, cu Naisa Nis. Partida se va desfăşura la Cluj, cu începere de la ora 17.00, în direct pe TV Sport, iar returul este programat peste o săptămână, în Serbia.
Oltchim nu are voie să rateze trofeul
ȘTIRI VIDEO GdS
Ultimele stiri
Toate
- Toate
- Administratie
- Admitere
- Advertoriale
- Afaceri de succes
- Agricultura
- Auto
- Autostrada Olteniei
- Bacalaureat
- Bancuri
- Bani & Afaceri
- Bani Europeni
- Baschet
- Black Friday
- Casa si gradina
- Cultura
- Diete si fitness
- Dolj
- Educatie
- Europa
- Eveniment
- Featured
- Finante
- Fotbal
- Gadgets
- Gaming
- Gazeta mea
- Gorj
- Handbal
- Horoscop
- Imobiliare
- International
- Interviu
- Investigatii
- IT&C
- Local
- Magazin
- Mama si copilul
- Medicina
- Mehedinţi
- Mobile
- National
- Olt
- Oltenia Business
- Opinii
- Politica
- Publireportaj
- Razboi Ucraina
- Retete culinare
- Sanatate
- Sport
- Stiri mondene
- Tehnologie
- Tenis
- Vacante si calatorii
- Vâlcea
- Viata sanatoasa
- Volei