19.5 C
Craiova
miercuri, 22 octombrie, 2025
Știri de ultima orăActualitate9 din 10 profesori consideră că elevii sunt victime ale bullyingului. Salvați Copiii lansează Centrul de Resurse Antibullying

9 din 10 profesori consideră că elevii sunt victime ale bullyingului. Salvați Copiii lansează Centrul de Resurse Antibullying

Un sondaj realizat de Salvați Copiii România arată că 90% dintre cadrele didactice și consilierii școlari cred că elevii cu care lucrează sunt victime ale fenomenului de bullying. Frecvența percepută a acestuia variază însă în funcție de mediu: 28,1% dintre respondenții din școlile din București indică o frecvență ridicată, comparativ cu 13,4% în școlile rurale.

Pentru a sprijini prevenirea și combaterea bullyingului, organizația a inaugurat Centrul de Resurse Antibullying, un hub de resurse fizic și virtual destinat copiilor, profesorilor și părinților. Centrul oferă:

  • Formare pentru cadre didactice, consilieri școlari și personalul școlii
  • Metodologii validate pentru prevenirea bullyingului
  • Consiliere și suport pentru copii și familii
  • Campanii de conștientizare și advocacy pentru politici educaționale
  • Promovarea participării active a elevilor

Datele sondajului arată că doar 43% dintre respondenți au încredere în mecanismele de raportare anonimă a incidentelor, iar 31% consideră că activitățile antibullying ar trebui implementate constant, ca parte a culturii școlii.

Principalele caracteristici care cresc riscul de a deveni țintă a bullyingului sunt timiditatea (60%), aspectul fizic (50%) și stilul vestimentar (40,9%). În ceea ce privește responsabilitatea, majoritatea consideră că elevul agresor (73,5%), părinții (65%) și anturajul (61%) sunt cei responsabili.

Gabriela Alexandrescu, președinte executiv Salvați Copiii România, subliniază: „Școala trebuie să rămână un mediu sigur, iar soluțiile eficiente se bazează pe prevenire, participare și cultivarea unor relații sănătoase în comunitatea școlară. Elevii trebuie implicați activ, alături de adulți care îi ascultă și le validează contribuția.”

Centrul de Resurse Antibullying devine astfel un instrument-cheie pentru construirea unor comunități educaționale sigure și incluzive și pentru reducerea efectelor negative ale bullyingului asupra copiilor din România.

Citește și: Accident mortal pe DN6, în afara municipiului Orșova

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS