30.5 C
Craiova
joi, 24 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitateCristian Popescu Piedone, demis de Bolojan din funcția de președinte al ANPC

Cristian Popescu Piedone, demis de Bolojan din funcția de președinte al ANPC

Premierul Ilie Bolojan a semnat, miercuri, decizia de eliberare a lui Cristian -Victor Popescu Piedone din funcția de președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului, după analiza actelor primite de la ANPC și DNA, informează Guvernul.

Decizia a venit „dupa analiza actelor primite de la ANPC și DNA din care rezultă că Cristian -Victor Popescu Piedone nu își mai poate îndeplini atribuțiile de serviciu”, precizează Guvernul. Popescu Piedone a fost plasat marți sub control judiciar într-un dosar de corupție. Prin această decizie, procurorii DNA i-au impus o restricție de a-şi exercita funcţia de președinte ANPC, conform hotnews.ro.

Atributiile de președinte ANPC vor fi preluate de vicepreședintele Sebastian Ioan Hotca până la numirea unui nou conducător. Hotca a mai fost președinte interimar al ANPC, înainte de numirea lui Piedone, ca urmare a demisiei lui Horia Constantinescu în 2024.

Cristian Popescu Piedone se afla în fruntea ANPC din 7 februarie, fiind numit printr-o decizie a premierului Marcel Ciolacu. Înainte de a fi numit, Piedone a candidat fără succes pentru un post de senator și pentru Primăria Capitalei. Anterior, el a fost primar al Sectorului 5, dar nu mai candidat pentru un nou mandat.

Popescu Piedone a fost plasat sub control judiciar.

DNA a anunţat oficial, marţi seară, Popescu Piedone a fost plasat sub control judiciar. Prin această decizie, procurorii i-au impus o restricție de a-şi exercita funcţia de președinte ANPC.

El este acuzat că, pe 7 martie, l-a prevenit pe reprezentantul Hotelului Internaţional din Sinaia că subordonații săi urmează să efectueze în aceeași zi un control la societatea acestuia, precum și obiectivele controlului.

Citeşte şi: Cod galben de inundații pe râuri din județele Gorj, Mehedinți și Vâlcea

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS