
Turcia va construi cel de-al treilea tunel rutier și feroviar pe sub Strâmtoarea Bosfor, pentru a face legătura între partea europeană și cea asiatică a orașului Istanbul, transmite Agerpres.ro. Anunţul a fost făcut astăzi de premierul turc Ahmet Davutoglu, care a afirmat că prin acest proiect „se va construi un nou Istanbul”, potrivit AFP.
Tunelul cu o lungime de 6,5 kilometri va avea trei niveluri, două rezervate circulației automobilelor și cel de-al treilea pentru trenuri și metrouri. Costul proiectului este estimat la 3,5 miliarde de dolari iar finalizarea lucrărilor este prevăzută pentru anul 2020. Ministrul turc al Transporturilor, Lütfi Elvan, a precizat că acest mega-proiect nu îi va costa nimic pe contribuabili, deoarece va fi construit și operat pe baza unui parteneriat public-privat.
Un tunel feroviar pe sub Bosfor, primul din lume care face legătura între două continente, a fost inaugurat în luna octombrie 2013 iar un al doilea tunel feroviar este în construcție și este prevăzut să devină operațional în 2016.