Accident spectaculos seara trecută la ieşire din Drobeta Turnu Severin, pe DE 70. Un BMW în care se aflau un bărbat şi o femeie, soţ şi soţie, au scăpat ca prin minune, după ce maşina a intrat pe contrasens, a lovit un stâlp de înaltă tensiune şi s-a dat de mai multe ori peste cap. La volanul maşinii se afla femeia, care a suferit o fractură de bazin, însă medicii spun că este în afara oricărui pericol.
Cel mai probabil femeia circula cu viteză, iar când a încercat să evite un alt autoturism, a pierdut controlul volanului şi o lovit stâlpul. Martorii spun că maşina a fost laun pas să ia şi foc. Şoferiţa a rămas încarcerată la volan, însă a fost scoasă de soţ şi de martori.
„Am încercat să evit o maşină care venea din faţă şi atunci am pierdut controlul volanului şi am lovit stâlpul”, a spus şoferiţa.
Autoturismul a fost distrus în proporţie de 80%, iar poliţia a deschis acum o anchetă pentru a se stabili motivele pentru care şoferiţa a intrat pe contrasens.
„Din primele cercetări de la faţa locului, se pare că persoana care conducea autoturismul BMW a pierdut controlul volanului şi a lovit un stâlp de înaltă tensiune, apoi s-a rostogolit. În continuare se fac cercetări pentru a se stabili împrejurările producerii accidentului”, a declarat Gabriel Lică, comisar Biroul Rutier IPJ Mehedinţi.
Ambele victime au fost transportate la spitalul judeţean din Drobeta Turnu Severin pentru mai multe investigaţii, iar medicii au decis să o interrneze pe femeie.
Alin Ghiciulescu