31.7 C
duminică, 16 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea va lupta cu Yastremska pentru un loc în finala de la Lyon

Sorana Cîrstea va lupta cu Yastremska pentru un loc în finala de la Lyon

Sorana Cîrstea s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA 250 de la Lyon, dotat cu premii totale de 193.127 de euro, după ce a trecut de unguroaica Anna Bondar, cu 6-3, 6-3. În cazul în care va ajunge în finală, Sorana va trece peste Simona Halep în clasamentul WTA.

Cîrstea (31 ani, 30 WTA), a doua favorită, a obţinut victoria după o oră şi 24 de minute.

Românca a început bine jocul şi a condus cu 2-0, dar Bondar (24 ani, 79 WTA) a revenit şi a egalat, 2-2. A urmat o serie de trei break-uri, două reuşite de Sorana, care a închis primul set cu 6-3. Primele trei ghemuri din setul al doilea au fost tot atâtea break-uri (două ale româncei). Până la final, sportiva noastră nu a mai făcut pași greșiți și a închis conturile cu un nou break, scor 6-3.

Fiecare jucătoare a reuşit câte 4 aşi, Cîrstea a făcut 2 duble greşeli, iar Bondar 5. Românca a încheiat cu 21 de mingi direct câştigătoare, faţă de 11 ale adversarei, care a făcut mai multe erori neforţate (16-11).

Singurul duel dintre Cîrstea şi Bondar a avut loc în 2019, în primul tur la Budapesta, românca învingând cu 4-6, 6-3, 6-4.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 8.145 de euro şi 110 de puncte WTA, urmând să joace în penultimul act contra ucrainencei Daiana Yastremska (21 ani, 140 WTA), care a dispus vineri de italianca Jasmine Paolini, a cincea favorită, cu 6-4, 7-6 (7/3).

Cealaltă semifinală le va opune pe Caroline Garcia (Franţa), care a trecut de belgianca Alison van Uytvanck, cap de serie numărul şapte, cu 4-6, 6-3, 7-5, şi pe chinezoaica Shuai Zhang, cap de serie nr. 8, care a beneficiat de abandonul rusoaicei Vitalia Diatcenko, în primul set, la scorul de 3-0.