Considerată competiţia surprizelor, Cupa României le-a dat „frisoane“ multor echipe şi în jocurile disputate marţi seară, în faza a patra. Gaz Metan Severin îşi continuă drumul pe acest front, după ce a învins, în deplasare, gruparea de ligă a treia Minerul Mătăsari, la lovituri de departajare, scor 3-4. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 0-0, remiza albă menţinându-se şi după cele două reprize de prelungiri. La loviturile de departajare s-au impus severinenii, care au reuşit să transforme de patru ori, prin Moutinho, Chirea, Trifu şi Bogdan (a ratat Rioşanu), faţă de trei reuşite, câte au avut gazdele.
Cosmin Bodea a utilizat următorii jucători: Iordan – Firoiu, Irimescu, Cruşoveanu, Rusu (‘65, C. Bogdan) – Chirea, Rioşanu, I. Mitroi, Mir escu (‘75, Moutinho) – Trifu, D. Oprea (‘60, Mitriţă).
La finalul partidei, Cosmin Bodea a spus: „Am folosit jucătorii care nu au evoluat sâmbătă cu Arieşul Turda. A fost un meci de luptă, de angajament, specific celor din această fază a Cupei României, în care am reuşit să ne impunem după loviturile de la 11 metri. Îmi felicit jucătorii care au depus un efort foarte mare pe o căldură insuportabilă“.
Oficialii severineni au parafat ieri contractele jucătorilor Alin Coţan şi Cosmin Grigore, astfel că vor putea fi folosiţi în următorul joc, programat sâmbătă, de la ora 10.00 (DigiSport), pe terenul celor de la CSM Vâlcea.
Alro n-a mai greşit
„Duşul rece“ din prima etapă din campionat pare să le fi prins bine aluminiştilor, slătinenii impunându-se în Cupă, scor 2-1, în deplasare, cu Dunărea Turris Turnu Măgurele. Pentru Alro au marcat Precup (‘40) şi Dulcea, replica gazdelor venind de la Turcu (‘80). „A fost un meci în care am avut multe ocazii. Creţu a ratat din patru metri, Voicu, Ene, Dulcea, Precup, Stancu puteau şi ei să înscrie. Gazdele nu prea au ajuns la poarta noastră, au avut o lovitură liberă şi două cornere şi au dat un gol. Este o victorie foarte importantă pentru moral. Echipa a avut o evoluţie bună, însă se ratează prea mult“, a declarat, pentru gazetanoua.ro, preşedintele aluminiştilor, Jean Niţulescu.
Antrenorul Corneliu Papură a mizat în acest meci pe: Marinescu – Pasăre, Grosu, Dedu, Stancu – Sg. Popescu, Quist, Voicu (’56, Surugiu), Precup, Stoianof (’45, Dulcea), Creţu (’70, Ene).
Un succes clar în Cupă l-a obţinut „satelitul“ celor de la Pandurii, care au „zdrobit“ Mureşul Deva cu 6-0. Misiunea tinerilor panduri a fost uşurată de faptul că Mureşul Deva s-a prezentat cu o echipă de juniori. Golurile echipei pregătite de Florin Bejinariu au fost marcate de: Vuculescu (min. 30), Bucur (min. 41 şi 48), Oiţă (min. 88), Unguru (min. 89) şi Avramescu (min. 90). De la echipa mare au fost detaşaţi la „satelit“ patru jucători: Tătaru, Rada, Avramescu şi Bucur. FC Oltchim şi Vişina Nouă au câştigat la limită derbiurile Olteniei, 1-0 cu CSM Vâlcea, respectiv cu FC Olt.
• Alexandru Vîrtosu

