Iaurt la cină, plăcintă consumată cu plăcere la micul dejun şi doar o persoană din 20 mănâncă toate cele trei mese principale – acestea sunt câteva dintre elementele care definesc poporul american drept naţia cu cele mai ciudate obiceiuri alimentare
Rezultatele unui studiu efectuat recent în Statele Unite ale Americii şi citat de publicaţia USA Today au arătat că doi din cinci americani îşi prepară sau iau mai multe gustări pe zi, o treime din cantitatea de cereale consumate în America sunt mâncate la alte mese decât micul dejun, una din cinci prăjituri comercializate de lanţul de restaurante fast-food McDonald’s se vinde la micul dejun, iar lanţul Dunkin’ Donuts vinde mii de sandvişuri cu pui înainte de ora 9.00. Din aceste motive, industria alimentară din Statele Unite se vede nevoită să opereze schimbări majore pentru a se adapta la obiceiurile alimentare ale poporului. Pentru a răspunde preferinţelor din ce în ce mai ciudate ale clienţilor, unele magazine şi lanţuri de restaurante de tip fast-food au lansat deja sortimente de îngheţată bizare, dintre care merită menţionate cea cu aromă de pâine prăjită sau cea care combină siropul de arţar cu gustul de şuncă. Poate mai grav decât atât este faptul că, potrivit sondajului, mulţi dintre copiii americani au parte de o masă „adevărată“ o dată sau de două ori pe an, cu ocazia sărbătorilor tradiţionale, în special Ziua Recunoştinţei şi Crăciunul. „Adoptarea unor obiceiuri alimentare ciudate reprezintă noua stare de normalitate“, apreciază reprezentanţii restaurantelor, care se văd nevoite să le ofere clienţilor planuri de alimentaţie din ce în ce mai bizare. „Am constatat că, în cel mai bun caz, americanii se aşază o singură dată pe zi la masă. În rest, mănâncă produse de tip fast-food, în special sandvişuri“, a explicat Stan Frankenthaler, unul dintre experţii care au contribuit la realizarea sondajului. În plus, foarte mulţi americani mănâncă desert înainte de micul dejun şi fac combinaţii bizare între produse destinate prânzului şi cinei sau între produse destinate micului dejun şi cinei.
Tendinţe noi
Potrivit studiului publicat de USA Today, există trei mari tendinţe urmate în Statele Unite la această oră: americanii mănâncă ce şi când vor, sar peste mesele principale ale zilei fără să se gândească la consecinţele pe termen lung ale acestui obicei şi vor ca producătorii sau comercianţii de produse alimentare să le pună la dispoziţie produse care să se plieze perfect pe preferinţele lor culinare, oricât de ciudate ar fi.
Pentru a se adapta noilor cerinţe, lanţul de restaurante McDonald’s, al cărui nume este sinonim cu „răsfăţ culinar“, dar şi cu ideea de inovaţie, a anunţat că anul viitor va lansa „McBites“ – o gustare care va fi compusă din bucăţele de pui de dimensiunea floricelelor de porumb. Tot pentru a veni în întâmpinarea dorinţelor clienţilor săi, McDonald’s deja oferă consumatorilor o gamă foarte variată de sosuri menite să le ofere clienţilor exact aroma pe care o doresc. Potrivit unui studiu realizat în rândul clienţilor McDonald’s, aceste sosuri sunt combinate în special cu bucăţile de pui McNuggets, întrucât mulţi consumatori vor ca acest produs să aibă gust de… aripioare picante.
Nici producătorul de cereale Kellogg’s nu se lasă mai prejos. Reprezentanţii companiei au anunţat că foarte curând vor fi lansate pe piaţă gustări cu ciocolată şi cereale crocante destinate consumului după cină.
Un caz concret
Pentru a ilustra rezultatele studiului, publicaţia USA Today a făcut cunoscut cazul concret al unui student de 20 de ani din California, pe numele său Ashwin Aravind, pe care l-au considerat exponentul întregii generaţii de adolescenţi din America. Ashwin a declarat că la ora 10.00, la micul dejun, mănâncă o brioşă şi bulete de cartofi, prânzul îl serveşte la ora 14.00, când mănâncă un bol de cereale cu lapte, iar după o oră, la 15.00, se delectează cu o gustare compusă din fursecuri şi cartofi prăjiţi. Ashwin serveşte următoarea masă la ora 23.00, când mănâncă o pizza şi încă un bol de cereale cu lapte. Experţii în nutriţie din Statele Unite ţin să tragă un semnal de alarmă în acest sens, menţionând că acest caz nu este singular, ci reprezentativ, şi avertizând că astfel de obiceiuri alimentare nu fac decât să promoveze creşterea cazurilor de obezitate, afecţiune care se dovedeşte din ce în ce mai pregnant a fi boala omului modern.