Ministrul Economiei, Radu Miruță, a declarat joi seară că a făcut o adresă către Ministerul Apărării Naționale și Ministerul de Interne în care a cerut pază militară pentru fabrica de arme de la Cugir.
Radu Miruță a spus, la Antena 3, că un vecin al fabricii a anunțat la 112 incendiul care a izbucnit în noaptea de 2 august la o hală plină cu cartușe din cadrul Uzinei Mecanice Cugir.
Incendiul de la Fabrica de Arme Cugir
Un incendiu puternic a izbucnit în noaptea de 2/3 august în una din halele destinate depozitării muniției ce aparține societății Uzina Mecanică Cugir SA – Compania Națională Romarm SA.
Pompierii au intervenit cu roboți de la distanță din cauza riscului exploziilor în lanț, reușind să stingă focul spre dimineață, fără victime.
În urma incendiului a fost distrusă cantitatea de 51.120 de bucăți cartușe calibrul de 14,5 și 5,56, dintr-un total de 727.760 existente în hala la momentul incendiului.
Din primele constatări rezultă faptul că incendiul a pornit de la o încăpere a halei în care era depozitată necorespunzător o cantitate mare de pulbere pirotehnică, de diferite tipuri, iar ulterior s-a extins către partea din hală în care era depozitată muniția.
Ce măsuri au fost dispuse la fabrica de la Cugir
Potrivit ministrului, prima măsură constă în reintroducerea obligației ca orice persoană care intră într-o fabrică de armament sau depozit de muniție din România să fie autorizată la nivelul ministerului, după o verificare a serviciului de informații. Această obligație exista anterior, dar a fost eliminată în ianuarie 2025.
A doua măsură vizează actualizarea de urgență a tuturor planurilor privind securitatea obiectivelor (pază umană și electronică), spațiile de depozitare și zonele de producție, inclusiv data ultimului control și măsurile dispuse.
Citește și: Ministrul Economiei: Înființarea unei firme ar trebui să coste cât desființarea ei