23.3 C
Craiova
sâmbătă, 26 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitateLibia: Gaddafi ar fi de acord să demisioneze, în schimbul unor garanţii

Libia: Gaddafi ar fi de acord să demisioneze, în schimbul unor garanţii

Dictatorul libian Muammar Gaddafi le-a propus un compromis rebelilor din ţară, spunând că se va retrage, dacă el şi familia sa primesc garanţii că nu vor fi puşi sub acuzare şi că averea lor nu va fi confiscată, informează NewsIn.
Gaddafi a cerut ca demisia sa să fie discutată în cursul unei reuniuni a Congresului Poporului Libian (Parlametul), au declarat membri ai opoziţiei din ţara nord-africană, citaţi de Al Jazeera.
Însă mişcarea antiguvernamentală ar fi respins oferta liderului libian, pe care a calificat-o drept "umilitoare", după moartea a mii de persoane în revoltele populare.
Informaţiile transmise de Al Jazeera nu au fost confirmate oficial.
Între timp, preşedintele american Barack Obama a declarat că NATO analizează o eventuală intervenţie militară în Libia.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS