Un nou accident de muncă a avut loc, marţi dimineaţă, la Uzina Mecanică Sadu, unde o femeie a suferit arsuri la faţă şi la o mână, în urma unei explozii, fiind transportată la spitalul din Târgu Jiu şi aflându-se în afara oricărui pericol, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Gorj, o angajată a Uzinii de la Sadu care produce armament a fost rănită în urma unei explozii.
În urma incidentului, femeia a suferit arsuri la faţă şi la o mână.
Angajata a fost transportată la spitalul din Târgu Jiu şi se află în afara oricărui pericol.
În 11 februarie, o explozie a avut loc într-un atelier al Uzinii Mecanice din Sadu, unde erau depozitate aproximativ două tone de pulbere. În urma exploziei, două femei şi-au pierdut viaţa, iar un bărbat a fost grav rănit, suferind arsuri pe 40 la sută din suprafaţa corpului. Pentru stabilirea cauzelor exploziei au fost declanşate anchete de către Parchet, Poliţie, Inspectoratul Teritorial de Muncă, dar şi de către o comisie a ROMARM. Totodată, o echipă de la INSEMEX Petroşani a mers la Uzina Mecanică de la Sadu pentru a face cercetări în vederea realizării unei expertize tehnice necesare stabilirii cauzelor deflagraţiei.
În urma acestui incident, producţia la uzina de armament urma să fie oprită timp de aproximativ o lună, pentru a fi refăcută infrastructura internă afectată de explozie.
Conducerea Uzinei Mecanice Sadu declara atunci că unitatea, care avea datorii către bugetul de stat de 120 de milioane de lei, va implementa din acest an un program de modernizare în valoare de aproape 20 de milioane de lei, banii urmând să fie alocaţi de Ministerul Economiei. Uzina Mecanică Sadu figura în raportul ANAF ca aflându-se în topul datornicilor către stat din judeţul Gorj.
Ulterior, în 8 iunie, Parchetul Tribunalului Gorj a dispus începerea urmăririi penale împotriva a cinci angajaţi ai Uzinei Mecanice Sadu, acuzaţi că nu au respectat anumite prevederi pentru manevrarea pulberii care rezultă din muniţia expirată, ceea ce a dus la explozia din februarie în urma căreia doi oameni au murit.
În noiembrie 2010, la UM Sadu au avut loc două accidente de muncă, în urma cărora două femei au fost rănite.
Şi în februarie 2010, la uzina de la Sadu s-au produs două accidente de muncă grave, soldate cu rănirea a trei persoane. În cazul a două dintre victime comisiile de anchetă au stabilit că acestea nu ar fi respectat normele de protecţie a muncii.
Uzina Mecanică Sadu, care este situată în oraşul Bumbeşti Jiu din judeţul Gorj, în apropierea drumului european E70 Târgu Jiu – Petroşani, produce muniţie de infanterie, armament de infanterie şi componente pentru acesta şi elemente pirotehnice de iniţiere.
Administratorul special al UM Sadu este Marcel Hoară (PDL).

