Bolnavii de hepatită cronică B vor beneficia, din octombrie, de două noi medicamente compensate, mult mai eficiente faţă de cele actuale datorită rezistenţei de lungă durată împotriva virusului, a anunţat astăzi Asociaţia Română pentru Studiul Ficatului.
"Principalul obiectiv al tratamentului contra hepatitei B este reducerea încărcăturii virale din sânge până la un nivel nedetectabil. Până la 60% dintre pacienţi pot dezvolta rezistenţă la unele medicamente antivirale actuale. Cele două noi medicamente, Baraclude şi Entecavir, pot ajuta pacientul să menţină încărcătura virală nedetectabilă pe un termen mai lung", explică preşedintele Asociaţiei Române pentru Studiul Ficatului, prof. dr. Mihai Voiculescu.
Potrivit datelor statistice, în prezent, sunt înregistraţi ca fiind infectaţi cu hepatita cronică B peste un milion de români, dintre care doar 1.400 urmează un tratament. Restul pacienţilor se află pe liste de aşteptare, din cauza criteriilor severe de selecţie şi a dotării necorespunzătoare a spitalelor din România, a mai precizat preşedintele Asociaţiei Române pentru Studiul Ficatului.
În toată lumea, peste un milion de oameni mor, anual, din cauza hepatitei B.
Virusul hepatitei B este considerat al doilea agent cu potenţial cancerigen, după tutun, potrivit Organizaţia Mondiale a Sănătăţii.

