Petrom va scumpi benzina cu 0,04 lei pe litru, respectiv motorina cu 0,08 lei pe litru, ca urmare a creşterii cotaţiilor internaţionale, majorarea fiind valabilă începând cu data de 15 decembrie, a informat azi compania. Potrivit sursei citate, măsura de modificare a preţurilor practicate de Petrom vine ca urmare a creşterii cotaţiilor internaţionale, adaptate condiţiilor de piaţă din România.
Astfel, benzina Eco Premium 95 va costa 3,55 de lei/litru, cu 0,04 lei mai mult. Sortimentele Premium fără plumb 95 şi Top Premium fără plumb 99+ se vor scumpi tot cu 0,04 lei şi vor costa 3,52 lei pe litru, respectiv 3,85 lei pe litru. Un litru de OMV Carrera 95 va fi mai scump cu 0,04 lei şi va costa 3,62 lei, iar un litru OMV Carrera 100 va costa 4,25 lei.
De asemenea, Petrom scumpeşte motorinele, cu 0,08 lei pe un litru. În urma majorării, un litru de OMV premium Diesel/ Alipine Diesel va costa 3,95 lei iar în cazul Top Euro Diesel 4 / Top Nordic Diesel un litru se va comercializa cu 3,59 lei. Din 15 decembrie, un litru OMV Sprint Diesel va costa 3,65 lei, iar unul Euro Diesel 4 se va comercializa cu 3,51 lei.