13.4 C
Craiova
vineri, 24 octombrie, 2025
Știri de ultima orăPoliticaInternationalDupă schimbarea de poziție a lui Donald Trump, Putin și-a trimis de urgență emisarul la Casa Albă

După schimbarea de poziție a lui Donald Trump, Putin și-a trimis de urgență emisarul la Casa Albă

Kremlinul a trimis de urgență în SUA un negociator cheie pentru Ucraina, după schimbarea bruscă de poziție a lui Donald Trump, care a impus sancțiuni împotriva Rosneft și Lukoil și a anulat summitul cu Vladimir Putin de la Budapesta.

Șeful Fondului Rus de Investiții Directe, Kirill Dmitriev, care a stabilit legături cu Trump încă din timpul primului său mandat prezidențial, a sosit vineri la Washington, relatează CNN, citând surse familiarizate cu situația, transmite moscowtimes

Vizita lui Dmitriev la Washington a fost confirmată și de sursa „RIA Novosti”

Dmitriev, care are legături familiale cu Putin și este căsătorit cu o prietenă apropiată a fiicei sale mai mici, Ekaterina Tikhonova, va purta negocieri cu oficialii administrației Trump pentru a „discuta viitorul relațiilor ruso-americane”, a declarat sursa CNN.

Vizita lui Dmitriev la Washington a fost confirmată și de sursa „RIA Novosti”. Dmitriev, în vârstă de 49 de ani, absolvent al Harvard și Stanford, fost bancher de investiții la banca americană Goldman Sachs, are o sarcină dificilă: să salveze relațiile cu Trump, care i-a propus lui Putin o înțelegere generoasă privind Ucraina, dar s-a aflat într-un impas după mai bine de șase luni de negocieri.

Citește şi: Donald Trump ar putea să se întâlnească săptămâna viitoare cu Kim Jong Un

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS