21.7 C
Craiova
marți, 29 iulie, 2025
Știri de ultima orăEvenimentAmbarcațiune cu turiști, răsturnată în Delta Dunării. Patru persoane sunt resuscitate, altele sunt date dispărute

Ambarcațiune cu turiști, răsturnată în Delta Dunării. Patru persoane sunt resuscitate, altele sunt date dispărute

O ambarcaţiune cu mai mulţi pasageri la bord s-a răsturnat, luni seară, în Golful Musura din Delta Dunării. Unele persoane purtau veste de salvare, dar echipele de intervenţie caută eventuale persoane dispărute. Pentru altele, se fac manevre de resuscitare.

Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Tulcea au afirmat că pompierii au fost anunţaţi că o ambarcaţiune s-a răsturnat, luni seara, în Golful Musura din Delta Dunării.

Conform primelor informaţii, unele persoane care au purtau veste de salvare au putut fi recuperate. Altele se află în stop cardio-respirator, iar cadrele medicale au început manevrele de resuscitare.

Din informațiile preliminare, în ambarcațiune se aflau 13 persoane. Șase sunt la mal în siguranță, patru se află în stop cardio-respirator, iar trei sunt date dispărute.

La locul incidentului sunt prezente trei ambulanţe din cadrul Serviciului Judeţean Tulcea, dar şi ambarcaţiuni de la ISU Tulcea şi Poliţia de Frontieră.

Citeşte şi: Premierul Ilie Bolojan va prezenta marți reforma pensiilor speciale

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS