Sorana Cîrstea (166 WTA) și Jaqueline Cristian (51 WTA) i s-au alăturat Irinei Begu în optimile de finală ale turneului UniCredit Iași Open, după ce le-au învins în primul tur pe Daria Lodikova (415 WTA), respectiv Mihaela Buzărnescu (1350 WTA). De partea cealaltă, Patricia Țig (210 WTA) și Andreea Prisăcariu (474 WTA), beneficiare ale unor invitații, au fost învinse.
Jaqueline Cristian, favorită 2, a învins-o pe Daria Lodikova, venită din calificări, într-o oră și 35 de minute, cu scorul de 6-1, 6-4. Ea o va întâlni, joi, pe Jana Fett din Croația.
Sorana Cîrstea a trecut de Mihaela Buzărnescu în 57 de minute cu 6-2, 6-2. Ea va lupta miercuri pentru un loc în sferturi de finală cu Varvara Gracheva.
Alte trei românce şi-au luat la revedere de la fani
Andreea Prisăcariu a fost învinsă de jucătoarea armeană Elina Avanesyan, principala favorită, cu 6-3, 6-3, marți, în prima rundă a turneului. Avanesyan (53 WTA), finalista de anul trecut, a obținut victoria după o oră și 35 de minute.
La capitolul înfrângeri le notăm şi pe Patricia Țig și Giulia Popa. Țig (210 WTA) a fost învinsă de argentinianca Maria Lourdes Carle (71 WTA), cu 2-6, 6-2, 6-2, după două ore și 34 de minute. Giulia Safina Popa (1.225 WTA), aflată în premieră pe tabloul principal al unui turneu WTA, a fost întrecută de Victoria Jimenez Kasintseva (130 WTA), cu 6-2, 7-5, după o oră și 33 de minute.
Giulia Popa, venită din calificări, s-a ales cu un cec de 2.585 de euro și 19 puncte WTA, iar Țig va primi 2.585 de euro și un punct WTA.
Citeşte şi: Ana Bogdan, fără prea multe reuşite în faţa Varvarei Gracheva, la Iaşi Open