27.3 C
Craiova
marți, 8 iulie, 2025
Știri de ultima orăSportPrimul eşec pentru Tănasie

Primul eşec pentru Tănasie

Pugilistul craiovean Sorin „Pantera“ Tănasie a suferit vinerea trecută prima înfrângere la profesionişti, el având până acum 14 victorii şi un meci nul. Tănasie a fost depăşit prin KO tehnic în runda a opta de belgiano-italianul Carmelo Ballone, în meciul pentru centura de campion european la categoria cocoş, versiunea EBU, desfăşurat în localitatea La Louviere (Belgia). După primele şapte runde, Ballone avea un avans considerabil, ceea ce l-a determinat pe Sorin să rişte. A atacat nepregătit şi a fost surprins de belgian cu o directă de drepta. În acel moment, meciul s-a încheiat.
Vasile Fîntînă, antrenorul craiovean care l-a pregătit pe Sorin, a spus că victoria lui Ballone este incontestabilă şi că organizatorii i-au creat o atmosferă defavorabilă elevului său înainte de meci. „Ballone este italian la origini şi, în loc să se cânte imnul Belgiei, s-a intonat cel al Italiei, spre mândria arbitrului de ring şi a unuia de la masă, care erau italieni. Nu pot să îi acuz pe aceştia că l-au defavorizat pe Sorin. El a pierdut, deoarece a avut un adversar incomod şi nu a reuşit să se adapteze rapid la stilul italiano-belgian. Trebuie să recunoaştem că a prins o zi nefastă şi a intrat destul de repede în panică“, a spus Fîntînă.
Tănasie nu a avut nici o casetă cu adversarul său pentru a-i putea studia stilul. Imediat după gală, delegaţia craioveană condusă de managerul lui Sorin, Fănel Trandafir, a fost nevoită să se mute la alt hotel, deoarece la cel în care stătuseră până atunci se făceau pregătiri pentru Crăciun. Chiar dacă nu a reuşit să câştige centura în versiunea EBU, Sorin „Pantera“ Tănasie este mândru că încheie anul cu altă centură, foarte valoroasă pentru el, cea de campion european în versiunea EBU-EU, câştigată în luna septembrie, la Valencia, când a trecut de Karim Quibir Lopez.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS