25.5 C
duminică, 16 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportReal a mai recuperat doua puncte

Real a mai recuperat doua puncte

Dupa disputarea etapei a 30-a din Primera Division, distanta dintre Barcelona si Real Madrid s-a redus la noua puncte, „galacticii“, invingatori la Albacete, profitind de remiza catalanilor cu Betis Sevilla. Duminica seara, trupa lui Rijkaard nu a putut trece pe „Nou Camp“ de Betis, cu care a terminat la egalitate, 3-3. Oaspetii s-au aflat de trei ori in avantaj, dar Barca a revenit de fiecare data, ultima oara de la 1-3. Andaluzii au deschis scorul prin Joaquin (’12), Eto’o a egalat din penalti (’16), insa Olivera (’40) si acelasi Joaquin (’62) au dat impresia ca „extraterestrii“ vor fi ingenunchiati in propriul fief. Gazdele, in inferioritate numerica insa din minutul 14, cind fundasul Rivas a fost eliminat, au primit inca un penalti, transformat de acelasi Samuel Eto’o (’83), aflat la al 21-lea gol pentru Barcelona in acest sezon, egalarea fiind adusa de olandezul Van Bronckhorst, in al cincilea minut de prelungire.

Real Madrid a plecat cu trei puncte de la Albacete, pe terenul careia s-a impus cu 2-1, scor stabilit inca de la pauza. Penultima clasata a marcat prima prin Redondo (‘9), insa Helguera (’14) si Owen (’45) au facut ca marele derbi de saptamina viitoare sa fie mai atractiv. Simbata, pe „Bernabeu“, Realul primeste vizita Barcelonei, o victorie a madrilenilor miscorind la sase puncte distanta fata de catalani, cu sapte etape inainte de final. Barca nu-i va avea in teren pe Deco (suspendat) si Puyol (accidentat), in timp ce gazdele nu vor conta pe Guti si Samuel (suspendati), Beckham fiind incert.

Iata si celelalte rezultate inregistrate in etapa a 30-a a campionatului spaniol: Malaga – Getafe 1-1, Levante – Deportivo 0-1, Santander – Espanyol 1-3, FC Sevilla – Numancia 1-0, Atletico Madrid – Malaga 4-0, Villarreal – Athletic Bilbao 3-1, Zaragoza – Valencia 2-2, Real Sociedad – Osasuna 2-0. Clasament: 1. Barcelona 69 depuncte, 2. Real Madrid 60, 3. Villarreal 50, 4. Betis 49, 5. Espanyol 49, 6. Sevilla 49, 7. Valencia 47, 8. Atletico Madrid 46, 9. Deportivo 45, 10. Bilbao 41, 11. Zaragoza 40, 12. Sociedad 39, 13. Getafe 36, 14. Malaga 35, 15. Levante 34, 16. Santander 34, 17. Osasuna 31, 18. Mallorca 24, 19. Albacete 24, 20. Numancia 20. Villarreal si Osasuna au un meci mai putin disputat.