27.8 C
Craiova
luni, 15 septembrie, 2025
Știri de ultima orăLocalMasterplan-ul de apă, hăcuit

Masterplan-ul de apă, hăcuit

Finanţarea masterplan-ului de apă întocmit pentru judeţul Dolj este în pericol de a fi redusă drastic de autorităţile de la Bruxelles. Deşi diminuarea fondurilor nu a fost încă anunţată oficial, reprezentanţii administraţiei locale spun că operaţiunea este iminentă.

 

Masterplan-ul de apă pentru judeţ, aprobat la nivel central, prevede rezolvarea problemelor de alimentare cu apă în 18 localităţi cu 24 de componente investiţionale, ceea ce reprezintă 16,5% din totalul localităţilor care au nevoie de sisteme de alimentare cu apă în Dolj. Într-o conferinţă de presă desfăşurată ieri, preşedintele Consiliului Judeţean Dolj, Ion Prioteasa, a declarat că valoarea alocată masterplan-ului, 177 de milioane de euro, ar putea fi redusă la 120 de milioane de euro. „Reprezentanţi ai Ministerului Mediului pe plan local ne-au spus, în cadrul unei întâlniri, că de la Bruxelles au început să se taie o serie de fonduri şi masterplan-ul ar putea să ajungă la 120 de milioane de euro. Pentru Dolj e o situaţie cu atât mai delicată cu cât 90% din sursele de apă sunt infestate cu nitriţi, nitraţi şi amoniac, iar cancerul albastru la copii are frecvenţa cea mai mare în judeţul nostru, aşa că am susţinut varianta totul sau nimic“, a spus Prioteasa, care a menţionat că i-a trimis senatorului Mircea Geoană o scrisoare în acest sens, pentru a-i cere ajutorul. Precizăm faptul că proiectul care prevede alimentarea cu apă a 18 unităţi administrative cu 24 de oraşe şi sate a fost întocmit de consorţiul de firme de consultanţă Pell Frischmann şi Romair Consulting.

 

Diminuarea fondurilor, neoficială

 

Deşi îngrijorarea preşedintelui este împărtăşită de autorităţile care se ocupă cu implementarea Programului Operaţional Sectorial Mediu în regiune, acestea spun însă că, până în prezent, informaţia privind reducerea fondurilor nu este oficială şi nu au fost transmise nici informaţii suplimentare în acest sens de la ministerul de resort. Denisa Buzatu, directoarea Organismului Intermediar pentru POS Mediu din Craiova, a precizat că deocamdată se face analiza componentelor de investiţii şi nu există nimic oficial de la autorităţile centrale. „A fost o discuţie neoficială cu domnul preşedinte Prioteasa, în cadrul căreia l-am informat de posibilitatea acestei reduceri, aşa cum mi s-a cerut de la Bucureşti. Nu pot să vă spun însă dacă e vorba de 150 sau de 120 de milioane, dar sigur va fi o reducere pentru că e foarte greu să gestionezi o sută şi ceva de milioane de euro în cinci ani“, a spus Buzatu. Aceasta a continuat menţionând că, în eventualitatea aplicării diminuării, există mai multe variante care pot fi luate în calcul. „Există posibilitatea trecerii cheltuielilor peste valoarea aprobată de Bruxelles la costuri neeligibile şi finanţarea din alte surse, guvernamentale sau locale. Există şi posibilitatea ierarhizării proiectelor în funcţie de priorităţi. Pentru noi, întâietate au avut oraşele, pentru că trebuie să se alinieze cerinţelor europene până în 2013 şi nu au altă sursă de finanţare“, a mai spus directoarea.

Trebuie menţionat că, în cadrul masterplan-ului pentru Dolj, Craiova are proiecte de 56 de milioane de euro.

O parte din primarii cu proiecte pe apă riscă să rămână fără bani

 

Situaţia este cu atât mai dificilă cu cât o parte din primarii cu proiecte de alimentare cu apă şi-au făcut deja planuri în cadrul Programului de investiţii prioritare. Potrivit preşedintelui CJ Dolj, deşi aceştia au avut posibilitatea să aplice în cadrul Măsurii 322 pentru renovarea satelor prin Programul Naţional de Dezvoltare Rurală, edililor nu li s-a permis să depună cereri, ceea ce înseamnă că aceştia ar putea rămâne în final fără nici un fel de fonduri. „Primarilor care aveau proiecte pe apă nu li s-a permis să le depună pe Măsura 322, spunându-li-se că sunt prinşi în masterplan“, a mai spus Prioteasa.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS

3 COMENTARII