23.6 C
Craiova
joi, 17 iulie, 2025
Știri de ultima orăLocalDoljPUG-urile Doljului se informatizează

PUG-urile Doljului se informatizează

În doi ani, orice doljean care va dori să cumpere un teren va putea afla detalii despre acesta prin sistemul GIS (Sistem Informaţional Geografic).

Harababura urbanistică din jurul Craiovei şi nu numai a determinat mai-marii judeţului să se gândească la o achiziţie pe cheltuiala consiliului judeţean care să pună ordine în documentaţiile localităţilor. Planurile Urbanistice Generale şi Zonale întocmite pentru 110 localităţi din Dolj, cu excepţia Craiovei, vor fi introduse într-o bază de date pe suport 3D. Dan Radu Pappa, arhitectul-şef al judeţului, a explicat că baza de date seamănă izbitor de mult cu Google Earth, însă informaţiile vor fi cunoscute de cei care vor dori să le consulte detaliat, la nivel de parcelă. Din lipsă de bani, autorităţile judeţene s-au hotărât să dezvolte sistemul doar pentru trei localităţi doljene, Işalniţa, Malu Mare şi Pieleşti, valoarea totală a bazelor de date atingând un miliard de lei vechi. Potrivit arhitectului-şef însă, CJ Dolj intenţionează să întocmească astfel de baze de date pentru fiecare unitate administrativ-teritorială din Dolj, cu excepţia Craiovei, care dispune de mijloacele financiare pentru a-şi achiziţiona propriul sistem GIS. „Vrem să stăpânim dezvoltarea perimetrală a Craiovei şi de aceea am hotărât implementarea acestui sistem mai întâi în localităţile limitrofe. Pentru început, baze de date cu PUG-uri se vor face pentru Işalniţa, Malu Mare şi Pieleşti, pentru că în aceste direcţii se dezvoltă Craiova şi sunt cele mai mari probleme de ordin urbanistic“, a spus Radu Pappa. Deschiderea ofertelor pentru achiziţionarea sistemului GIS va avea loc pe 10 iulie, CJ primind deja zece oferte de sisteme de acest tip. O prezentare a sistemului a fost deja făcută autorităţilor din Dolj de o firmă din Vâlcea care a furnizat sistemul şi pentru administraţia vâlceană.

Proiectanţii, obligaţi să lucreze în GIS

În opinia arhitectului-şef Radu Pappa, întocmirea bazelor de date pentru toate localităţile judeţului va scoate din buzunarul Doljului 30 de miliarde de lei vechi, bani pe care CJ îi va aloca treptat, în doi ani. După implementarea sistemului, proiectanţii care vor primi sarcina de a actualiza sau întocmi PUG-uri sau PUZ-uri vor fi obligaţi să lucreze pe suportul informatic, iar toate modificările ulterioare aduse documentaţiilor vor fi operate direct în sistem. Radu Pappa a declarat că fiecare cetăţean care va dori să afle informaţii despre un anumit teren din Dolj va putea consulta baza de date în cadrul unui birou specializat, care va fi organizat în consiliul judeţean şi în care vor lucra două – trei persoane. În plus, autorităţile judeţene au decis să întocmească a doua bază de date pentru fiecare localitate care să cuprindă suprafaţa, numărul de locuitori, tendinţele de dezvoltare şi starea infrastructurii din respectiva unitate administrativ-teritorială.
 

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS