Filarmonica „Oltenia” Craiova prezintă, vineri, de la ora 19:00, concertul simfonic Young Artists, dedicat Zilei Internaționale a Copilului. Sub bagheta dirijorului Constantin Grigore, tineri interpreți talentați vor evolua în calitate de soliști, acompaniați de Orchestra Simfonică a Filarmonicii.
Pe scenă vor urca:
- la vioară: Nicholas Bașcoveanu, Aylin Maria Paliu, Robert Șuiu, Levi Ghidiceanu,
- la violoncel: Diana-Andreea Badea,
- la pian: Ruben-Nathan Ghidiceanu, David Petre.
Programul serii include lucrări semnate de:
- Antonio Vivaldi,
- Constantin Dimitrescu,
- Fritz Kreisler,
- Friedrich Seitz,
- Joseph Haydn,
- Felix Mendelssohn-Bartholdy,
- Franz Liszt – partituri pline de expresivitate, menite să pună în valoare expresivitatea artistică și tehnica tinerilor muzicieni.
Constantin Grigore este unul dintre cei mai activi și apreciați dirijori ai noii generații, cu o prezență constantă pe scenele din România și din străinătate. Format sub îndrumarea unor maeștri de renume, a colaborat cu importante orchestre simfonice și este cunoscut pentru rigoarea sa artistică, sensibilitatea interpretativă și sprijinul constant oferit tinerilor muzicieni în formare.
Concertul face parte din Roots Season și este o ocazie de a sărbători nu doar copilăria, ci și talentul și munca generației care se pregătește să ducă muzica clasică mai departe.
Citește și: (VIDEO) Rețea de traficanți români, destructurată la cererea SUA: victime obligate să cerșească