28.4 C
Craiova
luni, 7 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitateUcraina: Ianukovici a încercat să corupă grănicerii ca să îl lase să fugă cu avionul

Ucraina: Ianukovici a încercat să corupă grănicerii ca să îl lase să fugă cu avionul

Președintele ucrainean, Viktor Ianukovici, a încercat ieri să corupă grănicerii la Donețk pentru ca ei să permită decolarea avionului în care se afla, a afirmat un purtător de cuvânt al grănicerilor, informează Agerpres. Viktor Ianukovici a fost destituit de facto, ieri, de parlamentul care a votat pentru organizarea alegerilor prezidențiale anticipate pe 25 mai. El a părăsit Kievul și s-a refugiat la Harkov (estul Ucrainei) unde a dat un interviu televizat, dar aseară nu se știa unde se află.

„Un avion particular, care urma să decoleze de pe aeroportul din Donețk, nu avea autorizația în ordine. Când responsabilii au venit pentru verificarea documentelor, au fost primiți de indivizi înarmați care le-au oferit bani pentru a putea decola fără autorizație”, a declarat purtătorul de cuvânt al grănicerilor, Serghi Astahov, adăugând că oferta a fost refuzată. „Puțin după aceea, două vehicule blindate s-au oprit lângă avion, președintele a coborât și a părăsit aeroportul”, a adăugat el.

Purtătorul de cuvânt nu a putut preciza destinația avionului, însă șeful statului încerca să fugă în Rusia, potrivit noului președinte al parlamentului, Oleksandr Turcinov, provenit din rândurile opoziției.

Donețk este regiunea natală a lui Viktor Ianukovici și un fief al simpatizanților săi.

Ucraina a trăit sâmbătă o zi nebunească în care au avut loc simultan destituirea de facto a președintelui Viktor Ianukovici și eliberarea opozantei Iulia Timoșenko, revenită imediat la Kiev pentru a-și regăsi susținătorii.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS