24.5 C
Craiova
luni, 28 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitate Poșta Română vrea să își deschidă în 2012 bancă proprie

Poșta Română vrea să își deschidă în 2012 bancă proprie

Compania Națională Poșta Română (CNPR) analizează posibilitatea intrării în 2012 pe piața bancară, după ce în luna mai a semnat un parteneriat cu un asigurător pentru vânzarea unor polițe la ghișeele CNPR, a anunțat, azi, directorul general Dumitru Daniel Neagoe.
”Am demarat două procese importante de înființare a două societăți comerciale, una de asigurări și dezvoltarea serviciilor financar-bancare, în perspectivă având deschiderea unei bănci proprii.  Noi avem în acest moment un contract de asociere cu un broker de asigurări pentru vânzarea de polițe în rețeaua Poștei Române”, a explicat Neagoe, citat de NewsIn.
”Din analizele noastre, România nu este o țară bancarizată, așa cum sunt Austria sau alte țări din vestul Europei. În acest moment, în România mai este loc de o bancă, mai ales în mediul rural, unde serviciile bancare nu sunt foarte bine dezvoltate”, a precizat Neagoe.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS