19.5 C
Craiova
miercuri, 30 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitateOlt: Cinci drumuri judeţene sunt închise, iar pe alte şase circulaţia este blocată

Olt: Cinci drumuri judeţene sunt închise, iar pe alte şase circulaţia este blocată

Circulaţia pe cinci drumuri judeţene din Olt a fost închisă, iar pe alte şase este blocată, în urma ninsorii şi a viscolului din noaptea de sâmbătă spre duminică, a declarat, Claudia Radu, purtătorul de cuvânt al Comandamentului Operaţional pentru Situaţii de Urgenţă Olt.
Circulaţia este închisă pe DJ 604, între localităţile Bucinişu şi Obîrşia, pe DJ 542 A, între localităţile Vlădila şi Rotunda, pe DJ 546, între localităţile Potcoava şi Şerbăneşti, pe DJ 546 C, între localităţile Potcoava şi Perieţi şi pe DJ 542, între localităţile Redea şi Bucinişu.
28 de utilaje de deszăpezire acţionează pentru deblocarea circulaţiei pe DJ 653, între localităţile Radomireşti şi Călineşti, pe DJ 653, între localităţile Radomireşti şi Crăciunei, pe DJ 546, între localităţile Dăneasa şi Sprâncenata, pe DJ 546 A, între localităţile Stoicăneşti şi Văleni, pe D.J. 653, între localităţile Stoicăneşti şi Crăciunei, pe DJ 546 A, între localităţile Şerbăneşti şi Buta şi pe DC 121, între localităţile Dăneasa şi Berindei, pe care circulaţia era blocată. În cursul nopţii de sâmbătă spre duminică, au rămas blocate în nămeţi două autoturisme. Maşinile au fost abandonate de proprietari, după ce au fost scoase în afara părţii carosabile. Conform Prefecturii Olt, pe drumurile din judeţ acţionează aproape 50 de utilaje de deszăpezire, 21 dintre acestea aparţinând Secţiei Olt a Drumurilor Naţionale, iar celelalte fiind proprietatea firmelor care se ocupă de deszăpezirea drumurilor din judeţ.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS